Kočárek jako takový zná každý z nás. Bez něj bychom si v dnešní době náš život ani neuměli představit. Pojďme se nad ním chvíli zamyslet. Jak takový stroj vůbec vznik a kým byl stvořen?

  První kočárek spatřil světlo světa v roce 1733 v Anglii. Vynalezl ho ku podivu zahradní architekt William Kent pro malého vévodu z Devonshire. Nevypadal ale jako kočárek, který známe dnes. Byl to jakýsi koš na kolečkách, který měl opratě a malého šlechtice tak pro pobavení po zahradě tahala koza. Lidé byli sice nejdříve velmi pobaveni, ale posléze zjistili, že je tento malý vozík velmi praktický. Proto se objevovalo stále více a více zájemců. Každý chtěl takovou vymoženost vlastnit. Bohatší vrstvy si dokonce kočárky nechali dělat jako luxusní, bohatě zdobené zmenšeniny svých vlastních kočárů.

  Koncem 18. století už vypadal kočárek podobně, jako jej známe my. Místo opratí už měl držadlo, tudíž se vozidlo netáhlo, ale začalo se tlačit před sebou. Ovšem s kočárkem se na veřejnosti objevovaly pouze ženy – matky nebo chůvy. Otcové se o výchovu dětí vážně začali zajímat až v 60. letech 20. století.

  Obrovský boom zažil kočárek v roce 1840, kdy si koupila kočárek královna Viktorie. Ovšem ne jen jeden, ale rovnou tři! Krásné, bohaté kočárky s držadly tak rozpoutaly „kočárkové šílenství“. Každý, kdo chtěl patřit mezi vyšší vrstvu společnosti, tak musel vlastnit kočárek.

Ovšem kočárek zapříčinil i nejednu komplikaci. Například koncem 19. století proběhlo zatčení několika žen jen proto, že tlačily kočárek po chodníku a ne po silnici, kam patří přece všechna „vozidla“. Na konec vše dobře dopadlo. Matky si prosadily nový zákon o bezpečnosti a soud umožnil jízdu s kočárkem po chodníku.

  Až v roce 1889 přichází novinka – polohovatelný kočárek. Vynalezl jej William H. Richardson z Baltimore. V takové kočárku mohlo dítě poprvé sedět tváří k matce či chůvě. Do té doby totiž seděly dětičky vždy po směru jízdy.

  Od 30. let se už kočárky nepodobají kočárům, ale jdou s dobou – získávají formu po vzoru automobilu. Mají aerodynamický tvar, disková kola, stahovací okénka a nárazníky.

  Tyto kočárky si už mnozí z nás pamatují. Přijďte si zavzpomínat  na zámek v Lešné u Valašského Meziříčí, kde od 1.5. do 26. 8. můžete shlédnout výstavu historických kočárků zasazených v dobových interiérech. Těšíme se na vás.