Jedním ze stěžejních námětů v tvorbě vsetínské rodačky žijící v Praze – výtvarnice Kornelie Němečkové (*1932) je sport, který se v jejím díle prolíná s tématem dětských her a který mnohdy ztvárňovala s osobitým smyslem pro humor.

Se sportovními motivy se v autorčině volné i užité tvorbě setkáme zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech, resp. ještě na počátku let devadesátých, kdy navrhla plakát pro Mistrovství světa v krasobruslení v Praze (1993).

Sportovní tematice se ovšem intenzivně věnoval především manžel paní Kornelie – akademický sochař Zdeněk Němeček (1931–1989). Společně pak svou tvorbu prezentovali i na několika výstavách věnovaných sportovním motivům. Poslední z nich byla pořádána při příležitosti šesté československé spartakiády jako putovní a konala se také ve Vsetíně v roce 1985.

V té době byla v nakladatelství Olympia vydána mimořádně zdařilá dětská kniha Malí sportovci s básněmi Josefa Bruknera, jehož verše pro děti přispívaly za socialismu ke kultivaci dětské literatury. Svou srozumitelností, věcností, rytmičností i rozverností Bruknerovy básničky skvěle korespondují s vystřihovánkami Kornelie Němečkové. Výtvarnice vytvořila celostránkové či dvoustránkové ilustrace ke všem 33 básním, z nichž téměř třetina se váže k zimním sportům a radovánkám. Půvabné ilustrace s hravými verši o lyžování, bruslení, hokeji, klouzání na zmrazkách či sáňkování doslova navozují idylickou atmosféru bezstarostného dětského světa. Posuďte sami:

Na saních

Ten, kdo sedí doma v suchu
neví, co je jízda z vrchu,
nemá ovšem ani zdání,
jak je krásné sáňkování.

Jak to studí, jak to hřeje,
když se spadne do závěje.

A co ještě dodat k tomu,
když přijedem zpátky domů –
zahřejem se horkým čajem
a pak jenom tiše tajem.

Velký podíl na celkovém poetickém kouzlu knihy má jistě i výjimečně vzácné nadání výtvarnice – a to umění pohlížet na svět dětskýma očima. Proto nás dokáže prostřednictvím své obraznosti vtáhnout do časů radostného dětství, hravosti i prvotního úžasu. Máte-li chuť nechat se okouzlit a pomyslně se navrátit v čase, tak navštivte výstavu Kornelie Němečkové ve vsetínském zámku. A zaujme-li Vás její tvorba, pak se můžete více o ní i o samotné autorce dozvědět v monografii právě vydané Muzeem regionu Valašsko.