Židovský hřbitov je jedinou dochovanou památkou ve Vsetíně na místní významnou židovskou komunitu. Najdeme jej vedle křesťanského komunálního hřbitova, několik kroků od evangelického kostela Horního sboru.
Až do 19. století byla židovská menšina omezována spoustou nařízení a zákonů. Na jednotlivých panstvích se židé mohli zdržovat jen se souhlasem vrchnosti, pokud to nebylo v rozporu s jinými ustanoveními. Tato nařízení bránila nárůstu židovské menšiny ve Vsetíně až do revoluce roku 1848, po které byly zrušeny omezující zákony, a byl umožněn volný pohyb Židů. Ti se nyní mohli volně stěhovat, usazovat a také ženit a vdávat. To vedlo k nárůstu židovských rodin na Vsetíně. Jejich největší příliv nastal po roce 1863, kdy jim bylo povoleno získávat do vlastnictví nemovitosti. Nárůst osob židovského vyznání vedl k založení Židovského náboženského spolku ve Vsetíně roku 1886. Spolek nechal o dva roky později zřídit židovský hřbitov a vybudovat márnici v sousedství hřbitova křesťanského. Rozhodující podíl na tom měl ředitel vsetínské sklárny Dr. Adolf Schönbeck, jenž byl zároveň členem městské rady. Na hřbitově se pohřbívalo až do příchodu nacistů, kteří zahájili perzekuci židovského obyvatelstva.
Na hřbitově je pohřbeno asi celkem 100 osob a nachází se zde přes 70 náhrobků, zejména z konce 19. a první poloviny 20. století. Je zde pohřbena rodina významného česko-izraelského historika a spisovatele Ericha Kulky. Dále jsou mezi pohřbenými členové rodiny Bača, Deutelbaum, Donath, Reiss, Klein, Weinstein, Sax, Schön/Schon, Schrötter, Stein, Schönbek, London, Braun. Nápisy na nejstarších náhrobcích jsou pouze hebrejsky, drtivá většina náhrobků je označena německo-hebrejsky, jen minimum česky. Hřbitov v současnosti spravuje židovská obec v Ostravě a přístupný veřejnosti bývá jen několikrát do roka.