Český lékař, cestovatel, kartograf a etnograf MUDr. Emil Holub (1847 – 1902) na svých cestách do Afriky shromáždil množství sbírkového materiálu, který posloužil k uspořádání dvou etnografických výstav ve Vídni (1891) a v Praze (1892). Protože Národní muzeum odmítlo přijmout cestovatelův velkorysý dar (72 železničních vagónů afrických sbírek), Holub byl přinucen svou sbírku po částech rozdat muzeím, vědeckým institucím a školám.

60 ks přírodnin z rostlinné i živočišné říše věnoval na přímluvu továrníka, majitele sklářských hutí na Valašsku Salomona Reicha i škole v Novém Hrozenkově.

Vsetínské muzeum uchovává originál dopisu E. Holuba do Nového Hrozenkova, sepsaný ve Vídni 4. února 1896 s popisem darů ze sbírek své druhé africké výpravy. Nacházejí se mezi nimi i nerosty, rostliny, mořští živočichové, ptáci i jeden zástupce savců – vycpanina opičky kočkodana.

Další památkou na MUDr. Emila Holuba je výtisk plánu jeho druhé africké cesty z 2. 6.  –  23. 8. 1886 „Z Gazunguly k horám Františka Josefa“.  

Je na ní barevně vyznačena trasa pochodu výpravy ze  vsi Gazunguly na řece Zambezi v jižní Africe k severnímu bodu obratu v podhůří Pohoří Františka Josefa do vsi Gallulonga, přes říši Maruckou a území Mašukulumbů, a zpět. 

Na této cestě se výprava cestovatele Emila Holuba potýkala s velkými nesnázemi. Dva průvodci zemřeli na malárii. Nespolehlivost místních nosičů, extrémnost podnebí a podlomené zdraví způsobily rychlý úbytek sil celé výpravy. Přesto pod vedením Holuba všichni velmi intenzivně pracují. Holub zakresluje, popisuje, shromažďuje exponáty, píše podrobné deníky a ještě dle svých možností vydělává peníze léčením. Jeho žena Růžena mu je plnohodnotným partnerem. V Africe se velmi rychle naučila kafersky a stala se vyhledávanou tlumočnicí. Preparovala kůže ptáků a drobných savců, spravovala oděvy celé výpravě, ošetřovala nemocné a zesláblé pacienty svého manžela.

2. srpna 1886 je výprava napadena bojovným kmenem Mašukulumbů. Jen díky duchapřítomnosti paní Holubové, která se jako jediná se zbraní v ruce postavila domorodcům, si manželé a zbylí dva průvodci zachránili alespoň holý život. Cesta dál k severu nebyla možná. Po několikaměsíčním vysilujícím putování zpět na jih odplouvají z Elizabethportu zpět do Evropy.

na fotografii plán cesty Dr. Emila Holuba z pozůstalosti RNDr. Bohumila Peroutky, bývalého ředitele vsetínského muzea