Je podzim, čas houbaření. Ne na všech houbách si ale můžeme pochutnat. Některé nás potěší jen svým vzhledem, jako třeba voskovky.
Voskovky náleží mezi naše nejpestřeji zbarvené houby. Voskovka vroubkovaná je poměrně drobná houbička, jen několik málo cm vysoká. Přesto ji ale určitě nepřehlédneme. Klobouk i třeň (nebo-li lidově nohu) má totiž nápadně žlutooranžový, oranžový až tmavě červený. Povrch klobouku je suchý, pokrytý tmavými šupinami. Objevuje se od července do září pouze na podmáčených místech, na rašeliništích, prameništích a na vlhkých mechatých loukách.
V ČR se bohužel objevuje už jen vzácně. V současnosti roste voskovka vroubkovaná kromě Valašska pouze v rezervacích na Šumavě, v Hrubém Jeseníku nebo velmi vzácně na Jihlavsku. Podle Červeného seznamu hub ČR patří k ohroženým druhům. Je ohrožena vysoušením rašelinišť a vlhkých luk. Ještě nedávno se taková místa kosila a usušená tráva z nich se používala na podestýlku. V současnosti je ale většina mokřadních luk, ponechána ladem a zarůstá.
Pokud jsou mokřady syceny pouze srážkovou vodou a nejsou obhospodařovány, tzn. koseny a vyhrabávány, dochází velmi rychle k jejich zarůstání. Nejprve se objevují nitrofilní byliny třeba vysoké bíle kvetoucí okolíkaté rostliny a kopřivy, později i nálety dřevin. V takovém případě se pak mokřady stávají pro voskovku neobyvatelné, protože okolní vegetace je příliš hustá a vysoká. Voskovka vroubkovaná má ráda obhospodařované vlhké louky s řídkou vegetací s velkým množstvím mechu, zejména rašeliníku. K sečtení všech takových míst na Valašsku nám ale dnes bohužel bohatě postačí naše prsty, ačkoliv ještě poměrně nedávno byly takových lokalit doslova stovky.
Pokud jste vlastníkem podobného mokřadu v CHKO Beskydy a máte sílu a chuť jedenkrát ročně jej pokosit, je možné se obrátit na Správu CHKO Beskydy, která může poskytnout dotace na jeho údržbu. Pomůžete tak nejen voskovce. Spolu s houbou voskovkou vroubkovanou se totiž vyskytují na podobných místech i další vzácné druhy ohrožených rostlin a hmyzu.