K blížícím se Velikonocům, svátkům rodícího se jara a křesťanských oslav zmrtvýchvstání Ježíše Krista, neodmyslitelně patří vajíčka jako symbol zrození a života. Nejobvyklejšími byla zdobená vejce slepic (méně též kachen a hus).
Pro svou křehkost však bývala pravá vajíčka už v dávné minulosti napodobována výrobky z jiných materiálů.
Imitace vajec jsou známy už z archeologických vykopávek slovanských pohřebišť v Čechách a na Moravě a pocházejí z 9. – 13. století. Bývaly vyráběny buď z hlíny, nezdobené nebo s barevnou polevou, či z kamene.
Od pozdního středověku se ve vyšších vrstvách společnosti objevovala vejce z dražších materiálů – fajánsi, porcelánu či vosku, jež se často ještě plnila miniaturními předměty, šperky nebo hračkami.
Menšími koledníky o velikonočním pondělí jsou dodnes nejžádanější vejce ve formě sladkostí. Kupovaná čokoládová či doma připravovaná perníková vejce jsou záležitostí 20. století. Předcházela jim vajíčka cukrová, která se objevila na městských velikonočních trzích ve 2. polovině 19. století. Vejce z cukrové hmoty byla obvykle doplněna o obrázkové náboženské výjevy (nejčastěji Ukřižování), které byly uloženy uvnitř vejce a zakryté celuloidem, aby bylo dovnitř vidět.
Ve sklářských oblastech, mezi které patří i Valašsko, se v 19. a 20. století uplatnila i vejce skleněná. Ta dávali skláři o Velikonocích svým dětem a příbuzným. Vyráběla se buď plná z odpadového materiálu, méně i z foukaného skla.
Foukané skleněné ozdoby ve tvaru vajíček zařadila do svého sortimentu v roce 2017 i vsetínská IRISA. Tato jarní kolekce bude prezentována na vsetínském zámku 2. 4. 2017 od 14 do 17 hodin na akci Velikonoce na zámku. Návštěvníci se budou moci podívat na jejich foukání, nazdobit si vlastní skleněné vejce nebo zakoupit hotový výrobek dekorovaný profesionálními malérečkami. Kromě skleněných vajíček budou na akci ke koupi i skutečné kraslice, jejichž výrobu předvedou zkušené krasličářky, na výstavě Krása kraslic zase budete moci obdivovat zdobená vajíčka z Valašska i dalších koutů ČR.