Valašsko je krajem túr s nádhernými výhledy do malebné krajiny, živých tradic a libozvučné mluvy, oveček, jalovců a slivovice. Valašsko je ale i domovem velmi pestré a bohaté přírody. Tato mozaika byla vytvořena prací mnoha generací místních obyvatel a až do současnosti poskytuje domov pro mnoho vzácných druhů živočichů a rostlin. Jedním z nich je i velmi vzácný modrásek černoskvrnný.
Dnes je toto úzké sepětí lidí a přírody narušeno. Nejmladší generace v krajině nežije a chodí jen na výlety. Téměř vymizeli drobní hospodáři. Nahradili je turisté. Valašská krajina je v rámci Česka jedinečná. Dalo by se říci, že turisté nahlíží do tradiční krajiny, kdy v ní ještě žili a hospodařili lidé tak, jak se to naučili od svých předků.
Péče o toto kulturní a přírodní dědictví je čím dál složitější. Krásu nelze finančně vyjádřit. Rozkvetlá louka plná kvítí je lákavější a hodnotnější než stráň plná pichlavého křoví. Mnohdy je údržba možná jen za podpory státu a finančních dotací. Každá vložená koruna se nám však mnohonásobně vrátí.
Jedinečnou možnost, jak se snadno zapojit do ochrany přírody a údržby valašské krajiny, nyní nabízí rožnovská nezisková organizace ČSOP Salamandr. Ta totiž pořádá veřejnou sbírku na záchranu zarůstajících pastvin, kde žije kriticky ohrožený motýl modrásek černoskvrnný. Přispívat je možné také pomocí dárcovských SMS DMS ci jinak - viz stránky ČSOP Salamandr.
ČSOP Salamandr věnuje „modráskovým loukám“ speciální péči již pěknou řádku let. Organizace se tak rozhodla záchranu modráska doplnit veřejnou sbírkou, do které mohou přispět všichni, kteří mají valašskou krajinu a její přírodu rádi.
Do podpory sbírky se zapojilo i Muzeum regionu Valašsko sídlící ve Vsetíně, které pomáhá se zajišťováním její publicity.
Výsledkem ale není jen přežití jednoho druhu motýla, ale celého pestrobarevného života našich luk a pastvin. A v neposlední řadě i udržení výhledů do krajiny a tváře valašské krajiny tak, jak ji známe nyní.