Nejen celé Valašsko, ale i oblast Moravskoslezských Beskyd, Bílých Karpat a Pálavy tvoří nejzápadnější výspu karpatského horského masivu. Karpaty jsou nejrozsáhlejší pohoří v Evropě a mimořádně významná přírodní a kulturní oblast. Dosahují délky 1500 km a maximální šířky 350 km. Zasahují na území 8 států a jsou domovem takřka osmnácti milionům obyvatel, kteří mluví jazyky 5 jazykových rodin. Přestože Karpaty zasahují na území České republiky pouze na východě Moravy (pouhé 3% rozlohy ČR), jejich jedinečná příroda i kultura nezaměnitelně dotváří obraz celé republiky. Jsou místem výskytu významných populací velkých šelem a řady vzácných živočichů a rostlin. Biodiverzita – tedy rozmanitost druhů a přírodního prostředí – není nikde v Evropě vyšší. Na jejich území bylo vyhlášeno množství národních parků, přírodních rezervací a dalších chráněných stanovišť s různým stupněm ochrany. Zdejší hory jsou jedinečné i díky lidem, kteří zde po generace žijí, bydlí a tradičně hospodaří.
Právě z obavy před narušením křehkého soužití mezi člověkem a přírodou iniciovala v roce 2003 Ukrajina předložení Úmluvy o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat, kterou v témže roce podepsaly všechny „karpatské země“ kromě Rakouska, na jehož území zasahují Karpaty jen nepatrně. Karpatská úmluva chrání oblasti, které se rychle mění. Přesun obyvatel do měst, zarůstání luk a pastvin a celková změna tváře krajiny je aktuálním problémem kráčejícím ruku v ruce se zvyšujícím se životním standardem. Karpatské dědictví, které je předmětem ochrany, není nic neměnného, ale naopak stále se vyvíjí. Přesto by některé prvky měly zůstat zachovány. V současnosti panuje shoda mezi zástupci státních i nevládních organizací v tom, že by se nemělo jednat o nový „červený seznam“ oblasti, který by se zabýval pouze vzácnými druhy. Ty by se tam logicky měly objevit také, ale nesmí se opomenout takové části přírody, které jsou pro oblast typické.
Muzeum také občas odkrývá své depozitáře a přibližuje veřejnosti výsledky dlouholetých průzkumů karpatské přírody, krajiny i kultury. Další informace lze najít také ve dvou publikacích, které se zabývají ochranou Karpat: Mapa příkladů Karpatského dědictví ve Zlínském kraji a příručku Karpatská úmluva v praxi.