
Do sbírky Muzea regionu Valašsko byly v roce 2018 věnovány dva sešity se vzory valašských výšivek, které si po léta zaznamenával vsetínský rodák Jiří Parduba.
První sešit velikosti A5 obsahuje čtrnáct pokreslených stran s různými vzory. Motivy jsou zakresleny tužkou, černou propiskou, modrou a červenou pastelkou na čtverečkovaném papíře. U výšivek je uvedeno jak jejich pojmenování, tak i jména původních majitelek. Do sešitu bylo volně vloženo pět zažloutlých listů. Na čtyřech z nich jsou obkresleny výšivky z časopisu Český lid, na pátém je oboustranně vyobrazena rostlinná výšivka z Hostýna.
V druhém sešitu jsou zachyceny výšivky křížkovým stehem na valašské krojové košile a jejich součásti, jako jsou límečky, rukávy a přednice. Jednotlivé motivy nákresů jsou barevně odlišeny, nejčastěji se objevuje zastoupení modré, červené, žluté a zelené barvy. V sešitě jsou vloženy dva přeložené velkoformátové listy čtverečkovaného papíru. Na prvním z nich se objevuje motiv jezdců na koni, druhý obsahuje vzor s ptáčky, pravděpodobně jde o předlohu na ubrus. Na konci sešitu je legenda k barvám a nákresy rozměrů výšivek. Sešit je formátu A4 a čítá třicet devět stran. Oba sešity vznikaly v průběhu druhé poloviny 20. století.
Dokladů valašské výšivky v depozitáři muzea je vícero. U těchto sešitků je však nutno ocenit časovou náročnost a preciznost, která byla překreslování vzorů věnována. Hodnotné jsou také odkazy na původní majitelky jednotlivých výšivek, lokality a popisy umístění motivů na krojových součástkách.
Jiří Parduba (22. 4. 1923 – 2. 2. 2017) byl vsetínský pedagog. Řadu let byl tanečníkem a odzemkářem folklorního souboru Vsacan, byl jedním ze zakládajících členů taneční složky. Vystudoval gymnázium a učitelský ústav ve Valašském Meziříčí. Čtyři roky působil v místním zastupitelstvu, byl také členem zahrádkářů a hokejistů. V roce 2001 získal Cenu města Vsetína za dlouholetou pedagogickou i kulturní činnost a za aktivní působení v místním Sokole.