
V 70. letech minulého století se na zámku ve Vsetíně začaly pořádat tzv. zámecké večery. Každý večer byl věnován určitému tématu, buď související s aktuálním datem, výstavou, událostí nebo lidovou kulturou, zvykoslovím či řemeslem. V letošním roce uplynulo již 45 let od v pořadí čtvrtého zámeckého večera, který byl věnován módní přehlídce ÚLUV Brno. Přehlídka byla doprovodným programem výstavy Modrotisk na Moravě, která probíhala v termínu 25. 3. – 9. 5. 1978.
Na výstavě byl nejhojněji zastoupen textil, největší část tvořily dámské krojové zástěry. Vystavena byla také plátna, která prezentovala vybrané vzory modrotiskových forem. Součástí byly také samotné ruční tiskařské formy, ať už běžnějšího čtvercového tvaru či obdélníkového na tisk tzv. okolnic, okrajových částí krojových sukní. Výstava byla doplněna velkoformátovými fotografiemi, ať už krojovými, dobovými či zachycovaly modely módních návrhářů ÚLUV, také byl představen samotný proces výroby modrotisku zachycený přímo ve specializované dílně.
Přehlídka prezentovala a dokládala především dobovou módu. V 70. letech byla módním trendem délka sukní od kolen do půlky lýtek. Nosily se širší střihy, typické byly rozdělené šaty na dvě části – sukni a top, každá jiného vzoru. Experimentovalo se také s obrácenou technikou modrotisku, kdy byla většina látky vykryta rezervou, na šatech pak převažovala více barva bílá nad modrou. Vzory bývaly výrazné a bohaté, inspirovány lidovým domácím oděvem.
Od svého založení ve čtyřicátých letech minulého století se hledáček Ústředí lidové umělecké výroby zaměřil také na modrotisk. Jeho úkolem bylo podporovat a rozvíjet lidovou a uměleckou výrobu soudobé kultury, dohlížet na její úroveň a prestiž také v rámci zahraničních obchodů. Důležitou součástí bylo zachovat tradiční způsob práce a materiálovou čistotu. ÚLUV měl své návrháře, kteří odráželi světové trendy, ale zároveň udržovali punc lidové kultury.
Modrotisk se na Valašsku nejvíce rozšířil na přelomu 18. a 19. století. Ve Vsetíně se dochovalo mosazné pečetidlo, které dokládá existenci cechu černých barvířů z roku 1836. Známými jmény mezi vsetínskými barvíři byli Daniel Lazevský, Martin Obadal, Jan a Josef Živočtí, František Vilém a Josef Michna.
Ve sbírkách Muzea regionu Valašsko je modrotisk zastoupen textiliemi a tiskařskými formami. Z textilií jsou ve sbírkách dochovány nejhojněji především krojové přední zástěry „fěrtúšky“ (24 kusů), sukně „tlačénky“ (5 kusů) a jeden povlak na polštář s geometrickými vzory. Širší zastoupení ve sbírkách mají tiskařské formy. Celkem je jich uchováno 141 kusů, z toho jedna forma je perotinová, zbylé jsou určeny k ručnímu tisku vzorů. Většina forem má z boku číslici, která označovala konkrétní vzor. Seznam vzorů byl sepsán ve vzorníku, podle kterého barvíři následně vzory dohledávali při zakázkách na přání. Ve sbírce muzea je nejvyšším číslem číslo 329, paleta vzorů bývala tedy opravdu bohatá a barvíři vlastnili velké množství forem.
Na zámku ve Vsetíně proběhne 23. 9. 2023 Modromalování, variace tvorby modrotiskovou technikou. V rámci kurzu bude přiblížen technologický postup a historie této techniky, také bude připravena ukázka dobových modrotiskových forem a lokálních krojových součástí.