
Výroba nápojového skla patřila k základnímu zaměření sklářské produkce. V restauračních zařízeních bylo od konce 19. století pro svou praktičnost nejčastěji využíváno sklo lisované, které bylo levnější než stejně zdobné foukané sklo broušené. Firma S. Reich & Co, provozující na Valašsku pět skláren a brusírnu, začala s rozsáhlejší výrobou lisovaného skla v Mariánské huti ve Velkých Karlovicích - Leskovém po roce 1874. Sklo z Velkých Karlovic zpočátku napodobovalo produkci ostatních evropských (především francouzských) skláren, ale po dvou desítkách let už se objevují originální vzory opatřené ochrannou známkou. A právě díky dochovaným katalogům pro zákazníky (ve sbírce Muzea regionu Valašsko a v Zemském archivu v Opavě) máme možnost udělat si představu, z čeho se pilo pivo na Valašsku.
Nejstarší lisované sklenice na pivo se v Mariánské huti vyráběly od roku 1880. Sklenice na stopce o objemu 1/3 l měly plastický čočkový dekor, případně reliéf (hlava satyra nebo ženy v klobouku) a spolu se štíhlým džbánem tvořily elegantní pivní soupravu. O 10 let později už je nabídka mnohem širší: kromě šestnácti elegantních pivních pohárů (některé i se zlaceným okrajem) sklárna nabízela i klasické holby ve čtyřech objemech: 1/2 l, 3/4 l, 1 l a dokonce i 2 l. Holby měly štíhlý válcový tvar (některé s rozšířeným dnem) a ucho tvarované tak, aby na něj bylo možné připevnit cínové víčko. V roce 1895 je nabídka pivních holb navýšena na 90 druhů, 21 typů pivních pohárů a 6 typů pivních souprav se džbánem. Takto široká škála zůstává i po roce 1900, jen tvary pivních sklenic se ze štíhlých mění na nižší soudkové. Tvary sklárna nabízí i ve variantě se štítkem, určeným k vyrytí názvu firmy či monogramu. Po ukončení 1. sv. války je nabídka pivního skla o čtvrtinu chudší. Převládají soudkové tvary a objevují se i sklenice se zúženým dnem, jakýsi mezistupeň mezi holbou a bezuchým pohárem na stopce. Z nabídky se vytratily elegantní pivní soupravy a v roce 1930, kdy Mariánská huť ve Velkých Karlovicích ukončila svůj provoz, je nabídka pivního skla zúžena jen na 18 holb.
Technologie lisovaného skla byla přesunuta do Valašského Meziříčí – Krásna, kam se postupně přestěhovaly i rodiny sklářů – lisařů. Lisované nápojové sklo se z nabídky postupně vytrácelo. Po roce 1938 už v nabídkovém katalogu najdeme jen 6 holb, jejichž výroba se krátce udržela i po té, co Reichovy podniky převzala a. s. Českomoravské sklárny.
Produkce lisovaného pivního skla se promítla i do veřejných sbírek. Sbírka Muzea regionu Valašsko eviduje osm desítek kusů pivního skla, z toho více než 60% tvoří sklo lisované. Produkce Mariánské huti S. Reich & Co je zastoupena od nejstarších kusů z let 1880, přes holby z přelomu 19. a 20. století, až po pivní sklenice vytvořené ještě ve 30. letech 20. století.