Řád templářů byl jedním z největších a nejmocnějších rytířských řádů ve středověku. Původně byl založen v Jeruzalémě z důvodu ochrany poutníků směřujících do tohoto města, v dalších letech získal řád pozemky i na území Evropy.
Templáři sídlili i v českých zemích, i když oproti Johanitům a Řádu německých rytířů působili na našem území pouze krátkou dobu a rozsah jejich majetků byl ve srovnání s dalšími řády celkem zanedbatelný. V Čechách se templáři usazují poměrně pozdě a to až za panování krále Václava I. v první polovině 13. století. Na Moravě jsou templáři poprvé zmiňovaní v listině rakouského vévody Friedricha II. z roku 1243. Na území Moravy se také nacházejí jediné dvě, alespoň částečné dochované, stavby jednoznačně spojené s templáři, jedná se o komendu v Čejkovicích a hrad Templštejn.
V roce 1297 získal řádový představený pro Čechy, Moravu a Rakousko sídlící v Čejkovicích bratr Ekko od význačného moravského šlechtice Protivy z Doubravice rozsáhlé území v divokých pohraničních horách s centrem ve Vsetíně. Noví majitelé začali organizovat kolonizaci do té doby málo osídleného území novým obyvatelstvem. Za jejich panování získala osada Vsetín status městečka, což znamená, že jeho obyvatelé měli právo pořádat trhy, toto privilegium umožňovalo další hospodářský růst Vsetína. Také zde pravděpodobně postavili hrad Freundsberg. Snaha řádu o hospodářský rozvoj oblasti byla zastavena událostmi v daleké Francii, kde došlo na podzim roku 1307 k inscenovanému soudnímu procesu s templáři. Pod vlivem těchto událostí byl komtur Ekko nucen listinou z 3. března roku 1308 dát městečko Vsetín s okolním územím do emfyteutického (dědičného) nájmu Vokovi z Kravař a to na dobu 31 let. Tím končí působení řádu na území Vsetínska, po zrušení templářů papežem roku 1312 zanikají jejich nároky na zmíněné území a to zůstává v rukou pánů z Kravař až do první poloviny 15. století. Přes svou krátkou dobu působení se templáři významně zapsali do dějin Vsetínska tím, že díky organizaci kolonizace a hospodářství, byl umožněn následný rozvoj oblasti.