Muzeum regionu Valašsko, p. o. ve spolupráci s Valašským leteckým klubem a městem Valašské Meziříčí zorganizovalo velkou výstavu RC modely zblízka! Výstava představuje funkční modely letadel, automobilů, ponorek, lodí nebo vojenské techniky.

Jedním z cílů výstavy je, kromě prezentace práce zkušených modelářů, nadchnout mladou generaci pro tento zajímavý koníček, který kromě přesné až detailní práce u modelářského stolu, nabízí i aktivní pobyt venku, kde se všechny ty fantastické stroje dávají do pohybu. Při stavbě se z kluků a holek stávají odborníci v mnoha technických oblastech a při létání pak zase odborníci na aerodynamiku, termiku a meteorologii.

Jedním ze spolků v našem regionu, které umožňují členům vzlétnout se svým modelem na regulérním modelářském letišti, je právě Valašský letecký klub. Ten má svoji základnu v Poličné, na Hájkách, kde jsou k dispozici čtyři letecké dráhy a potřebné zázemí. Za pěkného počasí se létá prakticky denně a pro veřejnost je vstup povolen.

Valašský letecký klub organizuje i aktivity pro veřejnost. Drakiádu pro nejmenší a různé tematické letecké akce, které bývají doprovázené příjemnými aktivitami typu rožnění, uzení, nebo třeba smažení vaječiny. Klub také pořádá špičkové a náročné akce jako jsou Mistrovství České republiky historiků (letadla postavené podle starých plánů před rokem 1950), Soutěž obřích akrobatických modelů (modely s rozpětím přes tři metry), nebo Aviatický den, kde  kromě modelářů vystoupil i Martin Šonka, akrobatický pilot z mistrovství světa – Red Bull Air Race se svým speciálem EXTRA 300SR. Členové klubu se také účastní různých modelářských akcí a soutěží jiných spolků v ČR i v zahraničí.

Pokud Vás tento náročný koníček zaujal, máte dvě možnosti, jak začít. Jednou z nich je oslovit přímo členy Valašského leteckého klubu (www.valk.cz), kteří Vám jistě rádi pomohou a poradí s vhodným začátkem. Druhou možností, zejména pro nerozhodné, je navštívit výstavu RC modely zblízka!, která vystavuje širokou škálu řiditelných modelů. Výstava je instalována v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí a potrvá do 12. března.