Tvoření, skládání, boření a opět dokola. Tato krátká věta výborně vystihuje pravděpodobně nejznámější hračku na světě, kterou reprezentuje obdélníková červená kostka s osmi kruhovými výstupky. Samozřejmě je řeč o Legu – legendární plastové stavebnici původ z Dánska.

Počátky Lega se váží se jménem Ole Kirk Christiansen. Tento dánský tesař začal vyrábět dřevěněné hračky, jako například miniaturní nábytek a domečky již v roce 1932. Ole pracoval na úpravách svých hraček až své smrti v roce 1958, kdy ještě stihnul vytvořit kostky v podobě, které známe dodnes. Právě od tohoto roku jsou všechny dílky kompatibilní, takže kterákoli kostka z kteréhokoli roku bude pasovat s ostatními asi 600 miliardami dílčích kostek. Přibližně tolik dílků bylo totiž do současnosti vyrobeno.

Název vychází ze zkratky dvojice dánských slov leg godt („hrát si dobře“) – až mnohem později Christiansen zjistil, že slovo v latině značí „dát dohromady“, což bylo vzhledem k hlavní funkci hračky vcelku výstižné.

Lego je celosvětovým fenoménem a není divu, že se kolem něj vytvořil vlastní „vesmír“. Kromě klasických stavebnic jsou k dispozici počítačem řízené modely, nebo jen počítačové programy a hry. Z lega jde postavit i celý dům s funkčním splachovacím záchodem nebo také 35 metrů vysoká věž. V případě dvou kostiček s osmi výčnělky lze dosáhnout 24 různých způsobů jejich spojení, u tří to je 1 060 a u šesti až 915 103 765 možností…

Výstava Svět kostiček představí nejen starší a vzácnější sady, ale zejména ukáže tvorbu tzv. Afolů – dospělých fanoušků lega (Adult Fan Of Lego). Namátkou můžeme zmínit sadu s piráty, podmořský výzkum nebo skládačky inspirované filmovou tvorbou.

Výstava Svět kostiček, která je pořádaná ve spolupráci s Petrem Šimrem – autorem výstavy, bude zahájena vernisáží s komentovanou prohlídkou 25. ledna v 16 hodin v zámku Kinských a potrvá do 29. dubna. Kromě samotných exponátů budou k vidění upomínkové předměty, oblečení a pro nadšené stavitele budou k dispozici také dva originální stoly s podložkami a nejrůznějšími kostkami.