Už více jak 20 let jsme mediálně a především komerčně masírováni k tomu, abychom 14. únor, na který připadá den sv. Valentýna, slavili jako svátek zamilovaných.
Tento zvyk, k němuž patří obdarovávání se dárky symbolizujícími lásku a posílání zamilovaných pozdravů, k nám byl importován až po pádu „železné opony“ ze západních zemí.
V českém prostředí byl ovšem Valentýn, jehož kult je tu doložen od 14. století, spojován nejčastěji s pomocí od chorob – hlavně od moru a tzv. „padúcí nemoci“ (epilepsie), která byla ve starých lékařských knihách dokonce nazývána jako nemoc sv. Valentýna. Předpokládá se, že tento název vznikl na základě podobnosti jména Valentýn s německým „fallen“ (padat).
Právě proto býval tento mučedník obvykle zobrazován při uzdravení epileptického pastýře. Takto je zpodobněn i na podmalbě na skle, pocházející ze severočesko-slezského okruhu z 2. poloviny 19. století, která je součástí vzácné kolekce obrázků na skle etnografických sbírek valašskomeziříčského muzea.
Jak ale Valentýn přišel k patronátu nad zamilovanými? Vysvětlení je hned několik.
Některé zdroje uvádějí pohanské kořeny tohoto svátku, kdy se ve starém Římě 14. 2. slavil den bohyně Junony, ochránkyně manželství a rodiny, při kterém byly ženy obdarovány květinami. S nástupem křesťanství byl nahrazen svátkem křesťanského světce.
Asi nejpravděpodobnějším se jeví vliv díla anglického básníka G. Chaucera ze 14. století, v němž je asi historicky poprvé Valentýn označen za patrona zamilovaných. Pro tuto teorii hovoří rozšíření svátku zamilovaných právě v anglo-saských zemích (nejvíce Anglii a USA).
Mediálně nejznámější pověst o tom, jak Valentýn tajně sezdával milenecké páry, není nikterak podložena. Nehovoří o tom ani žádná původní legenda.
Řada nejasností panuje i kolem osoby samého Valentýna. Ví se o něm žalostně málo. Je dokonce možné, že je „poskládán“ z více osob. V křesťanském seznamu mučedníků se totiž hovoří o dvou Valentýnech, kteří žili ve 3. století v Itálii. Jeden byl knězem v Římě a druhý biskupem v Terni.
Ať už to ale bylo s Valentýnem jakkoli, je každý den vítanou příležitostí projevit lásku svým blízkým.