
Vsetínský starosta, podnikatel a vynálezce Josef Sousedík se jako zapálený vlastenec po okupaci naši země Německem v březnu 1939 aktivně zapojil do odboje, kdy začal podporovat organizaci Obrana národa. Díky této činnosti byl i dvakrát krátkodobě vězněn. Od roku 1942 začal Sousedík vytvářet vlastní odbojovou organizaci ve Vsetíně. Ta měla za úkol získávat zpravodajské informace, finančně a hmotně zabezpečovat partyzány a s blížícím se koncem války chystat ozbrojené povstání ve městě. Sousedíkova organizace měla velký počet členů, což sebou neslo riziko odhalení její činnosti. Právě na udání konfidenta proniknuvšího do organizace byl Josef Sousedík 15. 12. 1944 zatčen gestapem a ještě téhož dne zastřelen při výslechu v budově Okresního úřadu ve Vsetíně.
Po skončení války prezident Beneš udělil Josefu Sousedíkovi za jeho odbojovou činnost Válečný kříž in memoriam. U příležitosti dvou let od jeho zavraždění gestapem byla 15. prosince 1946 na budově ONV Vsetín odhalena Sousedíkovi bronzová pamětní deska, zároveň MNV jmenoval Sousedíka čestným občanem města in memoriam. Na bronzové desce byl reliéfní portrét Josefa Sousedíka, který vyhotovil sochař Karel Vašut z Frenštátu pod Rahoštěm. V novinách Partyzán se během odhalení psalo: „Věříme, že i město Vsetín najde vhodný způsob, kterým trvale zajistí památku svého rodáka.“ Bohužel v dalších letech se ukázalo, že pro komunistický režim není Sousedíkova osoba hodna připomínání a pamětní desku dvakrát nedůstojně a potajmu odstranili.
Sousedík, podnikatel a představitel prvorepublikové regionální politiky, se pochopitelně komunistům jako hrdina odboje příliš nehodil. Během 50. let tak byla bronzová pamětní deska z budovy ONV odstraněna. Nejspíš vzhledem k Sousedíkově popularitě ve městě nebylo odstranění desky nikde oficiálně komentováno, takže v současnosti nevíme ani přesné datum ani iniciátora tohoto činu. V materiálech vydaných později u příležitosti odhalení nové desky se jen uvádí, že původní bronzová deska byla odstraněna a někde se ztratila. K znovuodhalení desky došlo paradoxně v době začínající normalizace 14. 12. 1969, kdy na místě původní bronzového reliéfu, byla odhalena deska sádrová, dle grafického návrhu Břetislava Dadáka. Na jejím odhalení v roce 1969 měli zásluhu členové místní organizace Svazu protifašistických bojovníků a finančně ji podpořil částkou 10 000 Kč ONV Vsetín iniciativou jeho předsedy Františka Katolického. Dle seznamu pomníku ve městě Vsetín pořízeném Svazem bojovníků za svobodu se zde deska nacházela ještě v roce 1977. Je to poslední dohledaná zmínka o desce za normalizace, v soupisu pomníků pořízeném v roce 1980 již deska nefiguruje. K tomu, kdy přesně došlo k jejímu opětovnému odstranění a na čí popud se tak stalo, se znovu informace nedochovaly. Nejspíš jako při prvním odstranění se tak stalo potajmu bez nechtěné publicity pro představitele strany.
K navrácení sádrové pamětní desky Josefa Sousedíka na původní místo v budově úřadu došlo 4. 5. 1990, kdy zde potřetí proběhlo její slavnostní odhalení. Pamětní desce ovšem jako by nebylo souzeno zůstat na svém místě delší dobu Po zrušení okresních úřadů v roce 2002, byla budova úřadu uzavřena a deska z odmontována a umístěna do depozitáře Muzea regionu Valašsko, kde je dodnes.