Dvoudenní červencové svátky pro mnohé dnes už znamenají pouhou vítanou příležitost k odpočinku uprostřed léta, bez jakéhokoliv zřetele k historickým událostem, na jejichž paměť jsou zapsány do kalendářů červenou barvou. První ze svátků, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, je na Valašsku všem vryt do povědomí hluboce, jak ostatně dokazuje i tradiční Cyrilometodějská pouť, kdy ke kapli na vrcholu Radhoště každoročně míří kroky tisíců poutníků.
Ale co druhý ze svátků, připomínající upálení Mistra Jana Husa, je na Valašsku dosud živý jeho odkaz? Samotná vřava husitské revoluce se v 15. století našemu kraji vyhnula a myšlenky obrodného hnutí se sem tedy dostávaly s jistým zpožděním. Ovšem i zde působily různé sekty a kazatelé vycházející z nových myšlenek. V 16. století pak dokonce byli na Valašsku katolíci ve výrazné početní menšině. K nejznámějším utrakvistickým duchovním na zdejším panství patřil Jiřík Třanovský, který však musel z Meziříčí po bitvě na Bílé hoře odejít na Slovensko. Vedle církve podobojí však na Valašsku působila i jednota bratrská, soustřeďující se především na vzdělání a studium bible a podporována i zdejšími pány, Žerotíny. V Meziříčí a Krásně měla svou modlitebnu, sborový dům, školu i špitál pro chudé a nemocné.
V souvislosti s husitským hnutím se náboženské poměry ve městě zkomplikovaly však už o století dříve, do Meziříčí se totiž uchýlil táborský kněz Štěpánek, pro své radikální názory vypuzený z Kroměříže. V samotném městě se mu dokonce podařilo založit náboženskou obec, vyznávající slova Mistra Jana, která však pro vnitřní rozpory neměla dlouhého trvání. Na Husovy myšlenky ve městě částečně navazovala i sekta Mikulášenců neboli plačtivých – stoupenců zakladatele sekty Mikuláše z Vlásenic. Ze sousedního Rožnova byl pro své radikální názory dokonce vypuzen Jan příjmím Famfule z Meziříčí pod Rožnovem, který dle Palackého Dějin národu českého prý míval mnohá zjevení. Po smrti zakladatele v roce 1495 stal dokonce jejím mluvčím, třebaže činnost této sekty je tradičně spojována spíše s jižními Čechami.