V těchto dnech vrcholí masopust neboli karneval, dlouhé období mezi svátkem Tří králů a Popeleční středou (letos 5. 3.).
Protože se jedná o dobu, pro niž je charakteristická hojnost jídla, pití a zábavy, může poněkud paradoxně vyznívat její pojmenování. Význam těchto termínů je totiž naprosto opačný: masopust – půst od masa, karneval – asi z italského carne levare – vyhnat, odepřít si maso.
Odříkání si masa však souvisí až s časem následujícím. Popeleční středou totiž masopust končil a začínal dlouhý čtyřicetidenní předvelikonoční půst.
Většina našich valašských předků však s odpíráním masa velké problémy neměla. A důvod je prostý – maso bylo někde až do počátku 20. století velkou vzácností. Chudší část zdejších obyvatel si na něm pochutnala jen při výjimečných příležitostech. Dokládá to zápis z roku 1820: „Masa málo z Valachů, zvláště chudobných, požívá“. Lépe na tom sice byli na bohatších selských usedlostech, ovšem i zde mívali maso původně jen o největších svátcích, od poloviny 19. století též o nedělích. I u zámožnějších se ale na každého dostalo jen malé sousto.
Nejvíce se konzumovalo maso skopové (což souviselo s rozsáhlým chovem ovcí) a vepřové.
Mašíci (vepři) se poráželi nejhojněji v zimě, před Vánocemi a o masopustu. Chladné počasí totiž umožňovalo delší uchování masa a tuku (chladničky a mrazáky ještě neměli). Právě pro největší koncentraci zabijaček, které znamenaly nedlouhou dobu dostatku dobrého jídla, byl masopust jednou z nejradostnějších událostí.
Aby maso dlouho vydrželo, konzervovalo se nejčastěji uzením. Udírny tehdy neexistovaly, proto se udilo v širokých komínech, které ústily na půdě. Dokládá to i masopustní píseň z Valašskokloboucka: „Henkaj hore na komíně sedí kocúr na slanině. Běžte si ho sehnat a mě kus uřezat.“
Zabijačková slanina patřila vedle koblih k tradičním výslužkám pro masopustní obchůzkáře, kteří si ji v některých obcích napichovali na rožeň (dřevěnou hůl tvaru kordu). V Lačnově nosily rožeň různé masky babkovníků, jak se na jižním Valašsku obchůzkářům říká. V roce 1973 to byl vodič medvěda, jak můžeme vidět na archivní fotografii.