Mnozí lidé jej znají - je viditelný nejvíce v zimě i ve valašských městech, kdy Bečvy v Rožnově pod Radhoštěm a Vsetíně zamrznou a na jejich hladině je led a také volná voda. Na tom ledě sedí a pohupuje se tmavý pták velikosti  kosa s bílou náprsenkou. V mžiku však skočí do vodního proudu a zmizí pod hladinou. Co tam dělá? Hledá a sbírá potravu. Na rozdíl od známějšího ledňáčka se ovšem neživí rybami, ale bezobratlými živočichy dna, tzv. bentosem – tedy larvami pošvatek, jepic, chrostíků, vážek, muchniček,  vodními brouky, drobnými měkkýši, blešivci a dalšími bezobratlými. Živočichy sbírá nejen na dně, ale i pod menšími kameny, které obrací. V hlubší vodě Nepohrdne ovšem také malou vrankou obecnou. Malá mláďata pak již krmí jen měkkými dospělci jepic a pošvatek.

Skorec se vyskytuje na potocích a řekách v horách a v jejich podhůří, výjimečně na tocích v nižších polohách. Svá kulovitá hnízda s bočním vchodem a velkým podílem mechu si staví ve štěrbinách skal a mezi kořeny stromů, v zemních dutinách a  nyní hodně také pod mosty. Hnízdí dvakrát ročně. Jeho skřípavý zpěv oživuje vodní toky i v zimních měsících v lednu a únoru, zvláště když vysvitne slunce a oteplí se. Skorci jsou stálí ptáci a drží se ve svém revíru. Dle kroužkování jejich pohyby nepřesahují 10 km od místa vyhnízdění. Při silných mrazech se ovšem stahují do nižších poloh a při dlouhotrvající mrazivé zimě se vyskytují i na řekách nížin.

Na Valašsku hnízdí na většině potoků v centrech obcí i dvou jmenovaných měst, ale i v údolích. Hnízdit začíná již v březnu, při tuhé zimě až v dubnu. Je nápadný svým krátkým ocasem, let je prudký a často je možné jej spatřit sedícího na balvanech uprostřed toku, Není vzácnosti jej vidět vrhat se do prudšího proudu řeky, kde byste ani nečekali, že pohyb zde může přežít. On se ale vždy asi za 20-30 sekund objeví s potravou v zobáčku. Zbarvení těla shora je tmavohnědé, na hlavě a v jeho spodní části  rezavohnědé. Nejdelší věk dožití zjištěný podle kroužkování je u nás jen sedm let.

Skorec se vyskytuje v horách a podhůří Evropy od Španělska přes Británii, alpské země, Karpaty, Skandinávii až na Kavkaz. Jeho zeměpisná proměnlivost je značná a proto se druh dělí na několik poddruhů.

Skorec vodní je každopádně jedním z pozoruhodných jevů naší ptačí říše a pokud se s ním na svých potulkách přírodou setkáte, věnujte chvilku jeho pozorování. Nebudete litovat.