
Secese je posledním uměleckým stylem, jemuž se podařilo propojit všechny oblasti výtvarné tvorby. Snahou výtvarníka té doby bylo vytvořit výtvarně jednotný interiér, v němž by stylově harmonovala architektura se všemi jeho částmi. V tomto duchu vznikaly i realizace v gobelínové a kobercové manufaktuře, založené a vedené Rudolfem Schlattauerem v Zašové nedaleko Valašského Meziříčí. Schlattauerovy gobelíny podléhaly secesní stylizaci i námětům – autor vycházel z přírody, častými motivy byly květiny či krajinná zákoutí. K těm nejoblíbenějším patřily vedle máků, kopretin, lilií a leknínů také pampelišky.
Motiv nejběžnějších jarních květin Schlattauer využíval jak v kvetoucí, tak v odkvetlé podobě: setkáváme se s ním jak u nástěnných tapiserií (Boží muka, Břízy u cesty), tak v menších kompozicích složených z jednotlivých rostlin. Mezi návrhy na gobelíny, které jsou nyní uloženy v Zemském archivu v Opavě, jsou dochovány návrhy na podušky (ve dvou variantách) i na menší dvoudílnou zástěnu. Jedná se o drobné kresby, k jejichž realizaci zřejmě nedošlo. Motiv odkvetlých pampelišek na pozadí krajinného horizontu však realizován určitě byl – dokládají to fotografie z interiéru (konktrétně alkovny) Jurkovičovy vily v Brně – Žabovřeskách z roku 1906. Stejný motiv, ovšem rozvinutý do mnohem většího formátu, má i tapiserie Pampeliškové pole, kterou Muzeum regionu Valašsko před třemi lety zakoupilo do svých sbírek. Gobelín byl původně součástí interiéru vily okresního hejtmana JUDr. Otakara Přikryla, která stojí ve Valašském Meziříčí přímo naproti dnešnímu sídlu Moravské gobelínové manufaktury. V době jejího vzniku (1912) Schlattauerova dílna fungovala jako škola – navštěvovaly ji především místní děvčata, ale byla atraktivní i pro dámy z vyšší společnosti, které si poté samy mohly vlastní prací dovybavit interiér. Jednou z nich byla i manželka zmíněného okresního hejtmana, Olga Přikrylová. Téměř dva metry široký gobelín utkala podle Schlattauerova návrhu sama, stejně jako paraván (s motivem Zrcadlení měsíce) a gobelínové výplně pro židle do jídelny. Ty nesou opět motiv odkvetlých pampelišek – Schlattauer jej navrhnul do soupravy mahagonového nábytku navrženého na dřevařské škole ve Valašském Meziříčí. V letošním roce získalo muzeum do svých sbírek část vybavení jídelny vily okresního hejtmana, včetně souboru židlí s pampeliškami. K těm se vzácně dochovala i pauza – tedy přesná lineární předloha, podle které byly gobelínové výplně utkány. Kromě jídelního stolu a příborníků soubor obsahoval také koberec, ručně vázaný koberec podle Schlattauerovy předlohy.
Jídelna se Schlattauerovými pampeliškami je vzácně dochovaným příkladem zakomponování gobelínů a koberce do secesního interiéru. Celý soubor, doplněný o broušené sklo pocházející ze skláren v Krásně nad Bečvou a Karolininy huti, muzeum získalo postupně v letech 2020–2023, a je velmi reprezentativním dokladem uměleckého řemesla v regionu.