Rys ostrovid (Lynx lynx) je nedílnou součástí valašské krajiny, i když zde byl opakovaně v minulosti vyhuben, vždy se vracel ze zdrojové slovenské populace. I díky pozdější zákonné ochraně rysa v ČR i na Slovensku je dnes populace z české strany pohraničí odhadována na 10–12 jedinců, z toho 7 v Beskydech a 3 v Javorníkách. V jeho české populaci je pozorována velká fluktuace jedinců a tak není divu, že v předchozích letech byla větší početnost v Javorníkách než v Beskydech.


Sledování populace rysa se dlouhodobě věnuje hlavně nevládní organizace Hnutí Duha Šelmy, jak intenzivním fotomonitoringem za pomoci fotopastí, tak stopováním v terénu i za pomoci proškolených dobrovolníků (jedním ze spolupracovníků je i zoolog MRV). Jednou ročně před koncem zimy probíhá víkendové sčítání šelem na celém území CHKO Beskydy i sousední CHKO Kysuce, a to za účasti co nejvetšího počtu mapovatelů proto, aby se dosáhlo zmapování všech jedinců v daném území.


Data jsou díky dnešním možnostem spolupráce mezi zainteresovanými subjekty (AOPK ČR, ŠOP SR, Ústav biologie obratlovců AV ČR, Ústav ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, Hnutí DUHA Šelmy, ČSOP Salamandr) a dostupností mezinárodních projektů (Interreg, SaveGREEN) zpřesňována například i telemetrickým (obojky s GPS vysílačem) sledováním konkrétních jedinců. Dostává se nám tak potřebných informací o migraci jedinců, velikosti teritorií a komunikaci mezi populacemi v rámci celé Střední Evropy. Telemetrický monitoring velkých šelem v EVL Beskydy probíhá od roku 2011 (2011–2014 – 4 ks, 2019 – 2 ks, 2020 – 5 ks). Aktuálně jsou sledování dva rysové (rysice Emílíe a znovu odchycený rys Lukáš). Telemetrii realizuje Ústav ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně. Celkem bylo dosud telemetricky sledováno 9 samců a 3 samice.


V lednu 2022 (10. 1. 2022 ) byl poprvé zachycen na fotopastech v Beskydech v katastru obce Čeladná nově příchozí dospělý samec rysa ostrovida, konkrétně na úpatí Kněhyně (bobová dráha). Jelikož má každý rys jedinečné skvrnění srsti, dostávají pro snadnější identifikaci / komunikaci mezi mapovateli konkrétní jedinci jména, tento nový samec dostal jméno Břetislav. Rys postupně během čtyř měsíců (leden–duben) navštívil Hostýnské vrchy, Vizovické vrchy, Javorníky, Vsetínské a Moravskoslezské Beskydy. Byl na fotopastech zaznamenám i na slovenské straně Javorníků, ale také na úpatí Lysé hory (Muroňka, Smrčina). Pravděpodobně se aktivně zapojil do rysí říje v Javorníkách, kde se ve stejnou dobu pohyboval rys René a rysice Vendula.


Během jarních měsíců (od dubna do června) se také pohyboval ve Vsetínských Beskydech. Naposledy byl na hřebeni Vsetínských Beskyd zaznamenán 13. 6. 2022. Na záznamech z června bylo patrné, že rys je ve špatné kondici. Dne 26. 6. 2022 rys Břetislav přišel na zahradu rodinného domu v Hážovicích u Rožnova pod Radhoštěm (49.4501900N, 18.1644183E), kde byl majiteli nalezen ve velmi špatném zdravotním stavu. Přes rychlý příjezd pracovníků správy CHKO Beskydy a neodkladného převozu do záchranné stanice v Bartošovicích, hned druhého dne uhynul. Pravděpodobnou příčinou smrti bylo vyčerpání organismu. Primární příčinou byla pravděpodobně těžká parazitární infekce (sarkoptový svrab), která vedla k chřadnutí zvířete (znemožnění lovu), dále se na zhoršení zdravotního stavu podílela silná infestace klíšťaty.


Po dohodě s AOPK ČR byl rys věnován Muzeu regionu Valašsko a protože srst nebyla z důvodu parazitace použitelná, preparátor vyčinil kosti a sestavil kostru sedícího rysa Břetislava, která bude nyní poprvé k vidění veřejností na výstavě k výročí 50 let fungování CHKO Beskydy od 17 .6. do 6. 11. 2023 na Zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.


Za poskytnutí údajů a fotografií z fotopastí děkuji M. Bojdovi z Hnutí Duha Šelmy.