Sešívání různých kousků látek podle předem připraveného schématu, v doslovném překladu práce se záplatami. Ačkoli český ekvivalent pro tuto techniku ručních prací nemáme, všichni víme, co je patchwork. Pestrobarevná textilní mozaika se nejčastěji užívá jako vrchní ozdobná vrstva díla nazývaného quilt, čili prošívaná deka. Přitom důraz je kladen na prošívání – čím více je dílo prošívané, tím je cennější. Nemusí jít přitom jen o deku. O tom, že technikou patchworku se dá vyrobit cokoli, přesvědčují na svých pravidelných výstavách členky Prvního moravského patchworkového klubu.
Klub vznikl ze skupinky nadšených žen pod vedením lektorek-zakladatelek D. Březinové, D. Švábové a A. Podolské-Dobečkové. Moravští příznivci patchworku a jeho technik se poprvé sešli v roce 2004 ve Fulneku. Ke společnému šití a tvoření časem přibyly semináře, noví členové, lektoři, prodejci pomůcek. Dnes je klub zapsán v Pelhřimovské knize rekordů se svou dekou o největším počtu šitých bloků nazvanou Domečky a s největším počtem účastnic, které ušily květinku ruční technikou babiččina zahrádka. Také deky pro postižené děti a polštářky pro děti z dětských domovů či drobné výrobky na pomoc africkým ženám jsou výsledkem společných schůzek. Kuriozitou je patchworkem obšité auto.
Specifikem zdejšího regionu je patchwork inspirovaný lidovou tradicí. Pod značkou Wallachia quilt se skrývají pestrá díla v barvách valašského kroje – červené, modré a bílé, jejichž základem je ručně vyráběný modrotisk.
Skupiny žen se zájmem o patchwork se dnes sdružují po celé Moravě. Přátelí se, předávají si nápady a pořádají výstavy. Většina z nich tvoří pro radost sobě, svým nejbližším a známým. Jejich díla vznikají s láskou a se záměrem někoho potěšit. Početná skupina patchworkářek je i ve Valašském Meziříčí. Letos poprvé představí své výrobky v nedalekém zámku Lešná. V předvánočním čase bude na zámku Lešná u Valašského Meziříčí k vidění výstava pestrých patchworkových přikrývek, polštářů, obrazů, tašek a hraček.