Motivy na známkách i jejich barevné provedení naprosto odráží náladu a ducha konkrétního období. Na mnohých exemplářích se tedy dle očekávání setkáme s motivy, které jsou tak říkajíc poplatné době. S trochou nadsázky by se dalo říct, že máme-li před sebou album známek, je to skoro totéž, jako bychom se dívali na obrázkovou učebnici dějepisu. Ne jinak je tomu u sbírky známek z Muzea regionu Valašsko.

Vzhledem k tomu, že jde původně o soukromou sbírku jednoho člověka, jedná se o kompaktní kolekci s jasně vytyčením zaměřením. Všechny známky, aršíky, nebo kolky pochází z Československa a sledují politickou historii republiky od jejích počátků až do závěru šedesátých let. Díky sbírce je možné poměrně přesně sledovat změny ve vývoji dějin Československa. Jeho vznik z Rakouska-Uherska reprezentují známky zaniklého mocnářství opatřené přetiskem nové republiky, které byly používány až do 15. 3. 1919. První česká známka zobrazuje pohled z vltavského břehu na Hradčany, nad nimiž vychází slunce (geograficky to však není možné). Autorem originálního návrhu známky byl secesní malíř Alfonz Mucha. Nejčastějším motivem tohoto období se stal pochopitelně T. G. Masaryk a jeho životní jubilea. Kromě Masaryka se objevují také alegorické motivy, jako například žena trhající okovy symbolizující osvobozenou republiku. Autorem návrhu byl Vratislav Hugo Brunner. Jasné barvy známek první republiky však poměrně záhy nahradili tmavší (zejména černá a kovově modrá) odstíny protektorátní pošty. Hlavní postavou se stal samozřejmě A. Hitler a typickým motivem byla sounáležitost a společné dějiny „Říšských“ národů. Období mezi léty 1945 až 1969 je označováno za vrcholnou etapu naší známkové produkce. Spolu s typickými socialistickými motivy (budovatelské motivy, pracující lid, různá výročí) se na známkách objevují i historické osobnosti, příroda či reprodukce světových uměleckých děl. Všeobecně šlo o díla vysoké kvality, za kterými stáli umělci jako M. Švabinský nebo A. Strnadel. Kombinace uměleckého provedení, kvalitního rytí a poměrně rychlého zavedení vícebarevného soutisku způsobila, že se československá známka stala celosvětově populárním sběratelským kouskem.
 

Pokud budete v blízké době dostávat nebo posílat poštu, čímž myslím tu skutečnou papírovou, věnujte několik sekund známce a možná Vás tohle malé umělecké dílo natolik překvapí, že sami propadněte filatelistickému koníčku.