Příroda se na sklonku října už ukládá ke spánku a pomalu mizí i poslední vytrvalci z říše motýlů. Denní motýli už buď své životní poslání splnili a nakladli vajíčka, nebo dokonce někteří z nich jako tažní ptáci odletěli na jih. Na Valašsku však žijí i motýli, které můžete právě nyní na konci října na svěžích loukách potkat v plném letu. Nejkrásnějším z nich je pabourovec jestřábníkový (Lemonia dumi).
Ačkoli patří do skupiny nočních motýlů, aktivuje především přes den. V noci jej můžete též výjimečně přilákat na světlo, takových nálezů je však výrazně méně, než je jejich pozorování v pravé poledne. Pabourovec je krásně hnědožlutě zbarvený a dosahuje rozpětí křídel až šest centimetrů. Patří tak mezi naše větší motýly. Samci a samice jsou si podobní – samci se však mohou pyšnit výrazně hřebenitými tykadly, samičky je mají tenčí. Samci se líhnou až v říjnu po prvních mrazících. Po narození již nepřijímají potravu a ve slunných a ideálně bezvětrných dnech čile poletují nízko nad posečenými loukami. Hledají přitom čichovým ústrojím na tykadlech pomocí feromonů samičky, které na ně čekají mezi stébly trávy. U takové vábící neoplozené samičky se jich může v divokém reji shromáždit i klidně více než deset. Po spáření a nakladení vajíček pak obě pohlaví velmi záhy hynou. Ono i těch krásných slunných dnů není na konci října již mnoho. V dubnu následujícího roku se pak líhnou jejich housenky, které jsou ale velmi plaché a žerou na svých živných rostlinách hlavně v noci.
Sedícího pabourovce najdete jen velmi vzácně, častěji ho můžete spatřit velmi rychle a neúnavně poletovat na svěžích loukách. Při letu si jej můžete splést s padajícím listím, zkušené oko přírodovědce jej však brzy odliší. Na Valašsku žije naštěstí stále leckde, například přímo ve Vsetíně jej můžete potkat na loukách na Sychrově, Rokytnici, Luhu či na Jasence. Žije však i v Lužné, Ratiboři, Hošťálkové, Huslenkách, Halenkově či Karolince a i jinde. Je ale náročný na své životní prostředí, neboť potřebuje sečené květnaté louky s pampeliškami a jestřábníky. Je proto zařazen na červený seznam bezobratlých v kategorii ohrožený. Vyrazte i vy za teplého podzimního počasí na krátkou procházku a seznamte se na vlastní oči s tímto klenotem i ve svém okolí.
Foto M. Vojtíšek.