V zahrádkách našich babiček se těšily velké oblibě rostliny hvězdnice (latinsky rod Aster). Tyto nenáročné rostliny totiž kvetou až do poloviny listopadu a umí tak rozzářit šedivou podzimní zahradu záplavou drobných bílých, růžových a červených květů.
Pokud někomu z vás připomínají kopretinu, není to podobnost náhodná. Obě rostliny jsou blízce příbuzné a tak se hvězdnice nazývají také podzimní kopretiny. Dnes hvězdnice potkáváme často i mimo zahrady. Zplaněly v jejich okolí, šíří se na rumištích, podél potoků a řek.
Rozsáhlé porosty až stovky metrů čtverečních vytváří severoamerická hvězdnice kopinatá (latinsky Aster lanceolatus). Tato statná rostlina může dorůst až 1,5 metrové výšky. Začíná kvést začátkem září a dokvétá ještě v tomto období. Rostlina je bohatá na pyl a tak je často vysazována včelaři, čímž se její šíření do volné krajiny ještě násobí. Obsazuje především břehy větších řek a okraje rybníků. Rozrůstá se také na člověkem pozměněných místech, jako jsou rumiště, skládky zeminy, podmáčené příkopy podél cest a další neudržovaná místa v okolí vesnic a měst.
Hvězdnici kopinaté vyhovují mírně vlhké půdy s větším obsahem živin a humusu. Ale umí se dobře přizpůsobit i jinde. Přeroste a vypudí všechny rostliny rostoucí kolem. A tak vznikají velkoplošné porosty, ve kterých neroste nic jiného než hvězdnice. Takový lán tvořený jen hvězdnicemi je efektní na zahradě, ovšem ve volné přírodě bychom raději potkávali pestré porosty s mnoha kvetoucími druhy.
Hvězdnice je pohromou pro pobřežní porosty. Přesto se o ní tolik nemluví, jako o jiných invazních druzích – třeba o bolševníku velkolepém či křídlatce. Není totiž jedovatá ani jinak nepříjemná, spíše naopak v podzimním období jsou její květy milé na pohled. Přesto je pro přírodu velmi nebezpečná, stejně jako bolševník velkolepý. Její rychlé rozrůstání v přírodě se podobá invazi, nebo-li vpádu něčeho cizorodého do domácí květeny. Mizí tak původní a typické břehové porosty s vrbou a nahrazují je cizinci z dalekých krajů: hvězdnice ze Severní Ameriky, křídlatky z Asie a Japonska, topinambury z Mexika a netýkavka žláznatá z Himalájí.