
Teplotně i srážkově výrazně nadprůměrná. Tak lze stručně popsat nedávno skončenou zimu na Vsetíně. Mimořádným měsícem byl zejména únor. S průměrnou teplotou 6,5 °C, která byla o 7,1 °C vyšší než dlouhodobý normál, se stal nejteplejším únorem za celou dobu měření na meteorologické stanici Českého hydrometeorologického ústavu, která se nachází na zahradě zdejší hvězdárny.
I když jsme na Vsetíně již 9. října zaznamenali první přízemní mrazík a ráno 17. října poprvé mrzlo také ve standardní výšce dvou metrů nad zemí, jednalo se jen o ojedinělé události během jinak rekordně teplého podzimu. Zima na Valašsko dorazila až ve druhé polovině listopadu. První sněhové vločky se mezi dešťovými kapkami objevily dopoledne 18. listopadu, trvaleji pak začalo sněžit nad ránem 25. listopadu.
Na konci listopadu i na začátku prosince několikrát slušně zasněžilo, a tak 4. prosince ležela u sněhoměrné lati v areálu hvězdárny vrstva sněhu vysoká 28 centimetrů. V té době nikdo netušil, že v dalším průběhu zimy už stejně či více sněhu nenapadne. Každoroční očekávání sněhobílých Vánoc nám opět nevyšlo. Po celodenním chumelení 23. prosince sice ráno na Štědrý den pokrývala město vrstva sněhu vysoká 15 centimetrů, za deště a oteplení však rychle roztála. Oteplení na konci roku způsobilo, že prosincová průměrná teplota 1,7 °C byla o 2,2 °C vyšší než normál.
Teplé počasí na začátku nového roku nám připravilo jedno nečekané překvapení. Večer 4. ledna prošla kolem Vsetína letošní první bouřka, ze které čítač blesků zachytil tři výboje. Podobně brzy tady bouřková sezóna začala naposledy v roce 2007, kdy jsme zaznamenali blesk hned 1. ledna.
Ve druhém lednovém týdnu se citelně ochladilo a ráno 10. ledna poklesla teplota vzduchu na nejnižší hodnoty za celou zimu – ve výšce dvou metrů nad zemí na -17,6 °C a při zemi na -19,9 °C. Občas i slabě sněžilo, maximální vrstva sněhu ale dosáhla výšky pouhých čtyř centimetrů. Poslední souvislou sněhovou pokrývku jsme zaznamenali 24. ledna, a potom už vsetínské ulice zůstaly až do konce zimy zcela beze sněhu! S průměrnou teplotou -0,6 °C, která byla o 1,2 °C vyšší než normál, se stal leden nejchladnějším měsícem zimy.
Letošní únor byl z hlediska počasí naprostým unikátem. Po celý měsíc tu vůbec nesněžilo, jen 1. února v poledne a 7. února v noci padal sníh s deštěm. Jinak pršelo. Teplota vzduchu klesla pod bod mrazu pouze ve čtyřech dnech (nejvíc na -2,8 °C). Naopak, na konci měsíce se nejvyšší teploty dostávaly i nad 15 °C. Únor tak významně přispěl k tomu, že se zima 2023/24 s průměrnou teplotou 2,5 °C zapsala do statistik místní meteostanice jako druhá nejteplejší za dobu její existence. Ještě teplejší byla zima 2006/07 s průměrem 2,8 °C.
Všechny tři zimní měsíce byly bohaté na srážky. V prosinci napršelo a nasněžilo celkově 92,7 mm (157 % normálu), v lednu 81,1 mm (150 % normálu) a v únoru 55,5 mm (104 % normálu).
Nezvykle teplé počasí během celého února dokonale zmátlo přírodu. Rostliny se z vegetačního klidu probudily a rozkvetly o zhruba pět až šest týdnů dříve, než bývá obvyklé. Hlavně zahrádkáři či zemědělci se proto obávali, že silnější mrazy v následujících týdnech by mohly rostlinám způsobit velké škody. Rozkvetlá příroda si tak třeba 19. a 20. března musela poradit s mrazy pod -5 °C a při zemi pod -8 °C.
Na konci března tady panovalo slunečné počasí s teplotami stoupajícími až nad 20 °C. Přitom však dosti silně foukalo. Nejsilnější náraz větru o rychlosti 19,9 m/s byl zaznamenán před polednem 31. března. Velikonoční svátky, které letos připadly na přelom března a dubna, trošku pokazil zákal v atmosféře způsobený jemným pískem a prachem proudícím nad velkou část Evropy ze Sahary.
Příjemné počasí s nadprůměrnými teplotami vydrželo i na počátku dubna. Neděle 7. dubna se s maximální teplotou vzduchu 26,4 °C dokonce stala první letním dnem tohoto roku!
Pokud bude trend ve vývoji počasí ze začátku roku pokračovat také v dalších měsících, má rok 2024 našlápnuto stát se na Vsetíně absolutně nejteplejším rokem v historii měření.
Zdroj informací: Český hydrometeorologický ústav