Podzim je tady a s ním i houbařská sezóna. Při hledání lesních plodů však v přírodě často nacházíme i věci, které do ní nepatří – produkty lidské činnosti. Rozšířeným nešvarem jsou nelegální černé skládky podél cest, v příkopech, ve stržích, svažitých lesích a podobně. Právě podzim a časné jaro jsou období, kdy na ně narazíme nejčastěji, protože nejsou milosrdně překryty bující zelení ani sněhem.
Pohled na černou skládku nijak nepotěší. Jedná se o neestetický prvek, který do přírodní krajiny patří podobně, jako poleva z ropy na narozeninovém dortu. Nehezký vzhled však není to nejhorší. Z nezabezpečené černé skládky mohou unikat škodlivé či jedovaté látky do ovzduší, půdy i do vody. Takováto kontaminace může vážně poškozovat životní prostředí – škodliviny se vážou v potravním řetězci, znečišťují půdu a ohrožují zdroje pitné vody. U hořlavých materiálů navíc hrozí vznícení a následný požár okolních stromů a budov.
V přírodě však nic není černobílé a dokonce i černé skládky mohou být svým způsobem prospěšné. Na hromadách odpadního kamení či betonu totiž mohou žít teplomilné druhy rostlin a živočichů (ještěrky, hadi). Výsypky vápna zase hostí nejrůznější vápnomilné druhy, slézá se zde také množství ulitnatých plžů. Skládky z pneumatik slouží často jako úkryt pro hlodavce, ježky či obojživelníky. Podobných případů bychom našli řadu, přesto však negativa černých skládek převládají a naše krajina by si bez nich jistě oddychla.
Pokud na černou skládku při svých podzimních toulkách narazíte, můžete si nejen od plic zanadávat, ale i pokusit se s tím něco udělat. Vlastníte-li „chytrý“ mobilní telefon, stačí nahlásit existenci černé skládky pomocí aplikace TrashOut. Je to snadné a rychlé. Také můžete skládku vyfotit a nahlásit ji přes webový formulář na www.ZmapujTo.cz, kde je momentálně navedeno už víc jak 1000 skládek. Díky tomu se o jejich existenci zavčas dozví odpovědné úřady, které na základě hlášení mohou začít konat a zjednat nápravu.