Muzeum ve Valašském Meziříčí letos slaví 140 let – je druhým nejstarším českým muzeem na Moravě. Rozsáhlá sbírka, která dnes čítá 70 000 sbírkových předmětů, byla zaměřena nejprve na objekty národopisné a historické povahy. Ještě na sklonku 19. století byla obohacena i o doklady přírodovědného charakteru a dnes se člení na 18 podsbírek. Předměty byly do sbírky získávány sběrem při vědeckovýzkumné činnosti členů od dob původní musejní společnosti, někdy i koupí, ale velká část sbírky pochází od dárců. Díky nim muzeum získalo i celou řadu hodnotných uměleckých děl. Zcela věcně a konkrétně: darem muzeum získalo polovinu všech předmětů podsbírky výtvarného umění.

K dárcům patřili často sami výtvarníci – Bohumír Jaroněk věnoval pět dřevorytů a temperou malovaný návrh na barevný dřevoryt, k jehož realizaci nakonec nedošlo (viz foto). Jednotlivými díly přispěla do sbírky i řada dalších výtvarníků: Alois Schneiderka, Jaro Kučera, Jožka Baruch, František Hlavica, Jaroslava Hýžová, Marie Bognerová či sochaři Jan Knebl a Miloslav Bublík. K těm lze přičíst i štědrost dědiců po výtvarnících: např. v roce 2017 muzeum získalo téměř pět tisíc kreseb, maleb a skic Josefa Hapky od dědiců po malířově synovi, hudebním skladateli Petru Hapkovi.

Darem části své vlastní sbírky v průběhu desetiletí přispěli i soukromí sběratelé: díla lidové zbožnosti věnoval muzeu ve 30. letech 20. století MUDr. František Benda a o produkci soudobé výtvarné tvorby byla sbírka od roku 1953 systematicky obohacována díky sběrateli Adolfu Suchomelovi. Z jeho odkazu (spravovaného Klubem přátel výtvarného umění) byla získána díla Josefa Brože, Antonína Hudečka, Martina Benky, Arnošta Paderlíka a malby regionálních výtvarníků. Stovky grafik a kreseb věnoval muzeu mezi lety 1987–2005 nejaktivnější člen zmíněného klubu a sběratel exlibris Jiří Demel. Na jím založenou kolekci drobné grafiky v muzejní sbírce navázal v loňském roce velkorysý dar sběratele Vladimíra Pospíšila, který muzeu věnoval celou svou sbírku čítající pět a půl tisíce knižních značek.

Muzejní sbírku výtvarného umění obohatily i dary reflektující život osobností spjatých s osudy města. Na počátku nového tisíciletí muzeum přijalo část vybavení krásenské domácnosti sklářského mistra Václava Kadlece. Do sbírky tak přibylo nejen luxusní sklo ze zdejší huti či výstavní kolekce porcelánu, ale i malby Antonína Hudečka, Antonína Chittussiho, Jaroslava Panušky, grafiky Bohumíra Jaroňka, Joži Uprky či Maxe Švabinského. Naopak z interiéru meziříčské vily okresního hejtmana obohatil sbírku soubor nábytku s gobelínovými výplněmi a paravánem tkaným podle předlohy zakladatele gobelínové dílny ve Valašském Meziříčí Rudolfa Schlattauera.

Výčet dárců přispívajících do sbírky valašskomeziříčského muzea není kompletní – patří sem i instituce (městské, církevní, vzdělávací) nebo drobní živnostníci zapojení od uměleckořemeslné výroby. Díky nim získává tato regionální část národní pokladnice na pestrosti a komplexnosti. Jejich přízeň a spolupráce je pro muzeum tím nejhodnotnějším darem ke 140 narozeninám.