Vdavekchtivým nevěstám a ženichům hrozí ponovu nečekaná komplikace při plánování jejich velkého dne. Z Asie se k nám totiž rozšířil exotický motýlek – zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis). Motýlek je to sice krásný a elegantní, bohužel však jeho estetický přínos světu kromě sběratelů motýlů ocení nejspíš jen málokdo. Jeho housenky se totiž živí listy populárního keře zimostrázu. Ten je znám spíše pod lidovým názvem krušpánek, patří mezi běžně pěstované keře na zahradách a jeho snítky neodmyslitelně patří do klopy či na šaty všech účastníků svatebních veselic.

V Evropě se zavíječ zimostrázový poprvé objevil v roce 2006 v Porýní a od té doby se velmi rychle rozšířil. V roce 2013 byl pozorován již v okolí Brna a od té doby se šíří do dalších oblastí, včetně Valašska. Motýli se do okolí rozletí buď sami, nebo se skrytě jako černí pasažéři, v tomto případě housenky, dopravují spolu se semenáčky zimostrázů rozvážených do zahradnictví kromě severských zemí po celé Evropě. Zavíječ se dokáže velmi rychle namnožit, kdy přemnožené hladové housenky sežerou celý keř. Na něm pak nezbude kromě okousaných silnějších větví dost nepoškozených větviček pro ozdobení svatebních hostí.

Pokud na svých zimostrázech housenky objevíte, nejjednodušší je aplikovat insekticidní postřik. Pomůžete tak zpomalit rozšíření tohoto potenciálně nebezpečného invazního motýla.