Člověk se nejprve začal oblékat z praktických důvodů. Později se však oděv vyvinul natolik, že jeho funkce nebyla jen užitková. Lidé se chtěli vzájemně odlišovat, dát najevo svůj vkus, hodnoty, upevnit své místo ve společnosti. Oděv se tak postupem času vyvinul do dnešní podoby. Je nedílnou součástí naší kultury a jedince. A jak se snoubí móda se zámkem Lešná? Pohlédněme do historie.
Nejslavnější érou zámku Lešná u Valašského Meziříčí byla doba, kdy zde sídlil rod Kinských. Přenesme se proto na chvíli do doby luxusu a přepychu panského sídla v době klasicismu.
Klasicismus jako poslední umělecký sloh vzniká ve Francii pod taktovkou světoznámého Napoleona. Stejně jako architektura se k nám z této oblasti šíří i móda. Mužský oděv se nijak revolučně nemění. Zato dámy objednávají lehké materiály světlých barev, nejčastěji hedvábí či mušelín. Šaty naprosto mění svůj tvar, pas se posunuje vysoko pod prsa, výstřih se prohlubuje. Těžké paruky baroka střídají hladké účesy inspirované antickými sochami. Móda je lehká, vzdušná, jako stvořená na odpolední procházky v parku. Avšak ženy pyšnící se mušelínovou róbou často trpí nemocemi, je dokonce rozšířen pojem „mušelínová nemoc“. Tento materiál je sice velmi krásný, ale naprosto nevhodný do našich zeměpisných šířek. Snad i proto se dámy později vrací ke klasickým šatům z teplejších materiálů, s delšími rukávy a menším výstřihem.
Dnes je klasicismus dávnou minulostí. Co bylo tehdy pro ženy zcela nepřípustné, je dnes samozřejmé. Ať už je to délka sukně nad kolena, nebo nošení kalhot na veřejnosti. Móda se mění ze dne na den, můžeme si vybírat z široké nabídky obchodníků. Ale stále zůstává pravdou, že nejvíce ceněna je originalita – dříve i dnes. V dřívějších dobách dokonce bylo nemožné, aby dvě ženy měly na sobě stejné šaty. Každá z nich nosila originál.