Pozdně renesanční malovaný strop, původní barokní podlaha, intarzovaný sekretář z počátku 18. století… K výčtu dřevěných unikátů na zámku Lešná u Valašského Meziříčí se od dubna přidává tzv. konšelský nábytek, vyrobený v bývalé dřevařské škole ve Valašském Meziříčí. Letos by slavila kulaté výročí. Je tomu 140 let, co zde krajové předpoklady (dostatek dřeva a dřevozpracující průmysl na Valašsku) vedly k založení c. k. Odborné školy pro zpracování dřeva.

V počátcích se ve školních dílnách realizovaly zakázky ve stylu módních historizujících slohů. Charakter dílenské praxe byl předurčen vkusem objednavatelů. A ti si žádali honosné kusy nábytku, mořeného v tmavých odstínech a bohatě zdobeného řezbou, zlacením nebo intarziemi, který by vnášel do jejich příbytků ráz vznešenosti a luxusu zašlých časů.

Valašskomeziříčská dřevařská škola byla v době svého vzniku první uměleckoprůmyslovou školou na východní Moravě. V učitelském sboru působili malíři, sochaři, specializovaní řemeslníci a významní architekti, kteří vychovali řadu později význačných designérů a výtvarných umělců. Zpočátku měla škola dílenský charakter. Původní dílny pro nábytkové truhlářství a ornamentální řezbářství brzy doplnila dílna soustružnická. Bylo zavedeno odborné kreslení a modelování, vyučovalo se vrubořezu, vtlačovací technice a vypalování ozdob do dřeva. Stolařské oddělení se soustředilo na vykládané práce (intarzie).

Všechny techniky představuje expozice „Krása dřeva v umělecké a řemeslné tvorbě“, kde našel své místo i konšelský nábytek. Čítá celkem 16 židlí, dvě lavice, stůl, zrcadlový rám a starostenské křeslo určené pro zasedací síň městské radnice ve Valašském Meziříčí. Soubor z let 1890–91 byl vyroben v době, kdy se ujal úřadu starosty Dr. Alois Mikyška, první český advokát na východní Moravě, zemský a později říšský poslanec, který se zasloužil o zřízení valašskomeziříčské odborné školy. Autorem návrhu byl odborný učitel a sochař Josef Steindl . Nábytek je ve školní výroční zprávě označen jako pozdně gotický.