Ještě měsíc zbývá do oslavy Dne stromů, každoročně konané 20. října. K této příležitosti se již tradičně na zámku Lešná konají lektorské programy, při kterých děti všech věkových kategorií poznávají a odhalují tajemství lešenského parku. Komu ale vděčíme za to, že se dnes můžeme tímto parkem procházet?

Počátek zahrady okolo zámku, nově vybudovaného z gotické vodní tvrze, spadá do 16. století. Jednalo se spíše o zahradu užitkovou. V průčelí zámku bychom se setkali z hospodářským nádvořím. V barokním období založil Jan Emanuel z Luzan i menší okrasnou zahradu s oranžérií pro pěstování tropických rostlin. To ovšem ještě stále není počátek parku v pravém slova smyslu. O výsadbu přírodně krajinářského parku se zasloužil rod Beesů z Chrostin, jež byli majiteli zámku od roku 1793. Výsadbě předcházely rozsáhlé terénní úpravy, při kterých byl kupříkladu zasypán vodní příkop obklopující budovu zámku a strženy budovy z hospodářského nádvoří. Na těchto nově upravených prostranstvích nechali baron Josef Bees a jeho syn Jiří IV. okolo roku 1834 vysadit anglický park.

Kdo ale byli tito Beesové? Jedná se o rod původem český, žijící zejména na Moravě a ve Slezsku. Při dalším pátrání po původu rodu zjistíme, že příznačnějšího zakladatele parku, než svobodného pána Bees nemůže být. Jeho jméno je údajně odvozeno od keře bezu – tedy Bezové – a jejich rod má ve znaku tři větvičky bezu. Informuje nás o tom článek Opavského týdenníku z března roku 1905 (roč. 36., čís. 22, s. 3). Bohužel je tento článek oznámením o úmrtí právě Jiřího IV. Beese, který byl aktivním politikem (c. k. komorník, člen Slezského zemského sněmu, poslanec Říšské rady). Dále nám článek v Opavském týdenníku o Jiřím Beesovi prozrazuje, že: „Jazyka českého byl znalý dobře po našemu a dosti a rád jím hovoříval.

Až půjdete příště na procházku parkem, třeba oslavit Den stromů, vzpomeňte si na pány z rodu Bezů (Beesů). Vzpomenout můžete také u pohřební kaple, kterou si Beesové nechali postavit u kostela Archanděla Michaela v Lešné.