V roce 2011 jsme si připomněli pětisté výroční od narození typografa a renesančního nakladatele Jiřího Melantricha z Aventýna (1511-1580).
Vzdělaný Melantrich pracoval v době, která knihtiskařům v českých zemích přála. Byl to dobrý impresor i obchodník snažící se s úspěchem uspokojovat potřeby a touhy vzděláníchtivého obyvatelstva. Vybudoval moderní tiskařský podnik, z jehož presů vyšlo okolo 200 titulů knih. Pokud budeme jmenovat jen ty nejvýznamnější, musíme v prvé řadě uvést slavný Matthioliho Herbář a několik vydání biblí Melantrišek.
Melantrichova díla vycházela už ve větších nákladech a postupně se dostávala do všech koutů Českého království – i na Valašsko. Muzeum regionu Valašsko ve Valašském Meziříčí uchovává ve svých sbírkách několik Melantrichových tisků, včetně už výše zmíněného Matthioliho Herbáře z r. 1562.
Melantrich vždy dbal na jazykovou a typografickou dokonalost svých tisků a o Herbáři to platí dvojnásob. Financování tohoto náročného projektu zčásti zajišťoval dokonce sám arcikníže Ferdinand Tyrolský. O překlad do češtiny se postaral učený Tadeáš Hájek z Hájku a na výzdobu dohlížel samotný autor díla – italský lékař Pierandrea Matthioli.
Herbář byl oblíbenou knihou v šlechtických, ale též měšťanských domácnostech, kde sloužil často jako praktická příručka k léčení. Lidé ho též četli jako populárně naučnou beletrii, neboť v něm nalézali zajímavé povídání a obrázky nejrůznějších bylin.
Herbář celkovou kvalitou převyšoval vše, co bylo doposud v Čechách vydáno. Bylo to dílo evropské úrovně, které vysoko pozvedlo českou vzdělanost a kulturu.
Na dokonalost Matthioliho Herbáře jste se mohli zblízka podívat na tématickém večeru „Český knihtisk v průběhu století“, který se konal 17. března 2011 v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.
Mgr. Jiřina Fabiánová