V jednom z předchozích článků jsme se dozvěděli o původu a inspiraci secesního tvarosloví. To je převážně inspirováno liniemi rostlin. Nejinak tomu bylo v secesní módě, která se pokouší svými střihy ženu stylizovat do ladných, štíhlých květin. Avšak samotný název stylu secese pochází z latinského slova secession – odštěpení. Tímto termínem se charakterizoval odklon od dosavadních zavedených tradic a tendencí, který se projevil také v odívání. Postupně se upouštělo od používání korzetů, i přes to, že byl štíhlý pas stále žádoucí. Aby se docílilo štíhlého pasu, bylo nutné zdůraznit ramena, kdy se zprvu používaly nabírané rukávy šunkovitého tvaru, přetrvávající z období romantismu. Posléze se rukávy zužovaly, již nebyly tak nabírané a u zápěstí byla typická široká manžeta. Secesní halenky se vyznačovaly vysokými límci, které zakrývají celý krk. Pro zdůraznění štíhlosti se na sukních ve tvaru kalichu (tvar písmene „A”) uplatňoval vysoký pas, podpořený širokými stuhami. Důraz se kladl na to, aby ženské tělo bylo esovitě prohnuto a zhruba do přelomu století se ještě používala drobná turnýra (tzv. „honzík” – spodní sukně s vystužením na zadním dílu), která se postupně nahrazovala vycpávkou, ale i od používání těchto nepřirozených podpěr a vycpávek se postupně upouštělo.
Důležitým módním doplňkem secesního oděvu bývaly klobouky, které se zhruba od roku 1890 začaly zvětšovat a tento trend pokračoval až do roku 1911. Klobouky bývaly zdobené stuhami, péry a umělými květinami. Materiály, ale i využití a zdobení šatů se stále více přizpůsobovalo současným potřebám a moderním trendům. Denní oděv již netížil korzet a střihy byly velice prosté. Navzdory tomu večerní róby hýřily různorodostí materiálů a byly hotovými uměleckými díly.
Unikátem výstavy Šťastný život v secesi jsou společenské krajkové šaty druhé ženy známého českého malíře Maxe Švabinského Anny Vejrychové-Švabinské, černo-stříbrný vějíř původně patrně patřící Emě Destinové a dvě šály u pánských vycházkových šatů, které původně patřily Maxi Švabinskému. Nejen šaty, ale i různé předměty denní potřeby naleznete v Dlouhém a Klenutém sále zámku Lešná u Valašského Meziříčí.