Pořádáním výstav se muzeum snaží především prezentovat svůj sbírkový fond veřejnosti. V zájmu různorodosti je však někdy žádoucí sáhnout i po tématech, která nepatří v jeho sbírkách ke stěžejním. Pak přicházejí vhod služby externích odborníků, kteří se výstavami „živí“. Patří mezi ně i vystudovaný historik Petr Lukas a scénograf Jan Maroušek, kteří už mají na svém kontě desítky původních výstav napříč žánry. V našem kraji se prezentovali např. výstavami Arabela, Historické cukrárny nebo Šťastný život v secesi na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. A lešenský zámek právě hostí také jejich úspěšnou výstavu Hvězdy stříbrného plátna, která putuje po ČR už 4 roky.
Při tvorbě výstav oba pánové berou v potaz především cílovou skupinu návštěvníků. Nejenže vymýšlejí, jak vše návštěvníkům srozumitelně zprostředkovat, ale od počátku vyhledávají témata, která je zaujmou, a také zabodují v konkurenci. Vyzrání tématu přitom trvá několik měsíců až let. „Publikum není radno podceňovat! Nemáme stálou expozici, takže kromě jisté úrovně vizuální podívané musíme jít s dobou a přizpůsobovat se návštěvníkovi a jeho zkušenostem a informacím, které se k němu dostanou,“ prozrazuje pan Maroušek recept na zamezení stereotypu výstav a dodává: „Každý chce vidět nové věci a opakování, nebo lépe řečeno nuda, moc nefungují“.
Protože za autorskou dvojicí Lukas & Maroušek nestojí žádný muzejní sbírkový fond, obstarávají exponáty několika různými cestami. Pokud jde o témata obecné povahy, shání předměty v bazarech, anticích a starožitnostech, na internetu, ale i různými dary od příznivců z řad návštěvníků. Pokud jde však o téma, které je specifické nebo se pojí s reálnou osobou – historickou nebo i současnou –, obrací se na sběratele. Často se tak dostanou k unikátům, které nemají žádné instituce. Na výstavě v Lešné u Valašského Meziříčí tuto kategorii zastupují např. módní doplňky z pozůstalosti Zity Kabátové, střevíce Nataši Golové nebo divadelní frak Oldřicha Nového. Můžete je zde obdivovat v barvách během celé letní sezóny.