Zpestřete si podzimní jídelníček čerstvými hlízami topinamburů. Zdravé a chutné hlízy se můžou vařit, dusit i smažit jako řízky. Nahrazují brambory, ale vynikající jsou i syrové, např. nastrouhané do salátu. Recepty snadno najdete na internetu.
Proč je topinambur zdraví tak prospěšný? Obsahuje inulín – pozor neplést s inzulínem. Inulín je rostlinný škrob, který vyvolává pocit nasycení, a tak jsou topinambury vhodné pro ty, kteří chtějí zhubnout. Právě díky inulínu je strava z topinamburů velmi vhodná pro diabetiky.
Tento sacharid nerozlaďuje koncentraci krevního cukru. Působí také proti artritidě a v lidové medicíně se jim proto říká "hlízy na revma". Pozitivních účinků na naše zdraví je ještě celá řada, mimo jiné snižují cholesterol v krvi, regulují krevní tlak, zlepšují činnost trávicí soustavy, chrání játra a ledviny, preventivně působit proti některým druhům kožní rakoviny.
A kde topinambury rostou? Nemineme je při procházce podél Bečvy, kde na březích právě teď kvetou celé žluté lány této rostliny. Stačí vzít motyku nebo rýč a vydobýt ze země hlízy.
Hlízy jsou na rozdíl třeba od brambor mrazuvzdorné, takže se dají sklízet přes celou zimu. Topinambur (slunečnice topinambur, topinambur hlíznatý, latinsky Helianthus tuberosus) je blízký příbuzný slunečnice. A opravdu podobně vypadá, statné rostliny dorůstají výšky až 3 m. Květy jsou mnohem menší než u slunečnice, ale jsou stejné barvy – zářivě žluté.
Není to naše domácí rostlina, pochází z Ameriky a v Evropě se pěstuje od 17. století. Topinambury se opakovaně dostávaly ze zahrádek do volné přírody a našly si vhodné místo k životu hlavně podél větších řek. Dnes je lze označit za invazní rostlinu, která se masově šíří podél toků v celé ČR a vytlačuje původní vegetaci.