Kroky nejednoho dospělého i dětského návštěvníka v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí již dlouhá léta neomylně směřují k oblíbené expozici zámeckých pokojů a herny, která na desítkách exponátů představuje, jak a s čím si v minulosti hrávaly děti na zámku i v podzámčí. Některé typy hraček, provázející dětstvím již několik generací pamětníků, však zatím zůstávaly opomenuty. K nim patří například dřevěné hračky, které v polovině 40. let 20. století začal v nedaleké Krhové vyrábět sklářský dělník Jan Pobořil. Jeho malá živnost se stala počátkem 50. let součástí výrobního podniku Lipta, z jehož dílen vzešly všem dobře známé pokladničky v podobě truhly na poklad či perníkové chaloupky, vláčky, vypalované kazety, datlíci na tyči, počítadla, ... Výrobní družstvo Lipta zaniklo po roce 1989, tradice výroby dřevěných hraček však žije v obci dál.
Zcela jiný osud provázel jiné ze stálic dětských pokojíčků, a sice plastové a nafukovací hračky z napajedelské Fatry. Továrna byla v polovině 30. let minulého století založena firmou Baťa za účelem výroby plynových masek, jejichž potřeba se vzhledem k politické situaci stávala den ode dne aktuálnější. Hlavním odběratelem výrobků byla přirozeně armáda, s poválečným obnovením mírové výroby se však v sortimentu firmy poprvé objevují i hračky, zprvu z pryže a neměkčeného PVC, od roku 1948 nafukovací gumové. Jejich vůbec nejslavnější éra přichází s návrhářkou Libuší Niklovou, z jejíhož pera pochází například nezapomenutelný nafukovací buvol či slon, nebo zvířátka s harmonikovým trupem. Ač byla výroba těchto hraček v roce 2000 ukončena, o deset let později byli buvol, slon, koník, žirafa, housenka a prasátko znovu vzkříšeni a nově k nim přibyl například pes Bulík nebo koza.
Nejen je, ale i desítky dalších hraček, které se ještě leckde na staré půdě opravdu najdou, si k nám můžete přijít prohlédnout až do 18. září, než se znovu vrátí ke svým majitelům či do šera muzejních depozitářů.