Kouzlo historických hraček spočívá v jejich zvláštní evokační síle, s níž jsou schopny navozovat v nás představy o časech dávno minulých. Vypovídají o době svého vzniku, svou patinou stáří podávají svědectví o tom, jak šel čas…; o době, kdy si s nimi děti hrály, kdy sloužily jen k dekoraci či jako nepotřebné byly odloženy do příšeří a ticha zaprášených půd. Mají ještě jednu uhrančivou vlastnost – jsou doslova prosyceny emocemi, neboť patřily dětem, které si s nimi hrály a předávaly je další generaci. Vážily si jich a pečovaly o ně s vědomím, že jsou drahé. Mít koupenou hračku představovalo určitý luxus, který si každý rodič pro své dítě nemohl dovolit.

A tak kromě profesionálních hraček vznikaly i „hračky jednoho okamžiku“, které sice provázejí lidstvo od nepaměti, ale narozdíl od starožitných hraček mají doslova jepičí život… Vzešly z přirozené potřeby dětí hrát si s čímkoli, co bylo právě po ruce. A právě tyto nejprostší hračky právem náleží v muzejních sbírkách k těm nejvzácnějším, neboť se jich dochovalo poskrovnu. Jsou ke zhlédnutí i na výstavě Hračky ze staré půdy ve vsetínském muzeu (do 29. září) a jedná se o uzlové hadrové panenky, primitivní hračky venkovských dětí z počátku 20. století, pocházející ze sbírek zlínského muzea. Hračky jednoho okamžiku byly zhotovené z běžných předmětů užívaných v domácnosti či z dostupných přírodnin a v hračku se proměnily během chvilky díky bujné dětské představivosti. Panenkou se tak stal např. šátek svázaný do uzlu, vařečka, klacík či dřevěné polínko, ovinuté ústřižkem látky, vhodně tvarovaný kámen či plodina (řepa, brambor, kukuřičný klas aj.). K oblíbeným materiálům patřily i rozmanité rostliny – makový květ, traviny, vlákna a listy (např. kukuřičné šustí). Jakmile hra skončila, předmět ztratil roli hračky a vrátil se ke svému původnímu účelu. Mnohdy také rychle podléhal zkáze: polínkem se přiložilo do kamen, hadříkem se vysmýčilo…

I dnešní děti si rády pohrají s hračkami, které si samy zhotoví. K nejsnadnějším na výrobu patří „uzlíkový maňásek“ z kapesníku, u kterého se ve třech rozích uvážou volné uzly a těmi se prostrčí prsty – prostřední tvoří hlavičku figurky a zbývající dva ruce. Hra s pohyblivým panáčkem může začít…