Hlína, jako stavební materiál, kultovní médium a umělecká látka provázejí člověka od počátku jeho existence. Kdo by neznal slavnou Věstonickou Venuši, nejstarší hliněnou sošku na světě, nebo architektonické cihlové zázraky Starého světa, jako byla pověstná babylónská věž, případně dnešní hliněné mešity západní Afriky.
Hliněné stavitelství ale není jenom strnulým odkazem minulosti, nebo primitivní technikou krajin třetího světa. V posledních letech zažívá nový rozkvět také v moderní společnosti. I v našem bezprostředním okolí se objevují domy z dusané hlíny, nebo ze slámy doplněny hliněnou omítkou. Dnes již není neobvyklé vidět takovouto omítku také v panelovém domě. A proč to všechno? Hlína má totiž, jako čistě přírodní materiál, několik pozitivních vlastností pro lidské zdraví a životné prostředí. Surová hlína, nebo nepálené cihly výborně regulují vlhkost, akumulují teplo a chlad a navíc jsou nehořlavé. Při výrobě stavební suroviny, nebo její konečné likvidaci se nespotřebovává prakticky žádná energie ze společné sítě. Průběžný rozpad zdiva neuvolňuje do prostředí žádné škodliviny a to je po svém zániku je 100% recyklovatelné. Hliněná zeď dokáže téměř kompletně odrušit radiové vlny. Také pohlcování pachů, cigaretového kouře a látek nevhodných pro alergické osoby, je jednou z výhod hliněných omítek, které ocení každý uživatel.
Kromě těchto znovuobjevených stavebních metod je v oblibě i výstavba klasickou pálenou cihlou, která je dnešní době vysoce variabilním stavebním prvkem a umožnuje opravdu různorodé využití. Víte že, Valašsko, které je sice proslavené svými dřevěnými stavbami, mělo ještě donedávna jednu z nejstarších cihelen široko-daleko? Továrna, založena hrabětem Kinským ve Valašském Meziříčí – Hrachovci by tento rok oslavila 180 let od založení. Taktéž podomácí výroba cihel byla v minulosti doložena v několika obcích v regionu, jako například Pržno, nebo Osíčko.
K výročí hrachovecké cihelny pořádá Muzeum regionu Valašsko výstavu s názvem Hlína, cihla, keramika, která se dále věnuje hliněnému stavitelství, dalším druhům stavební keramiky, ale také keramickým kachlům.