Taky jste v dětství snili, že se stanete komiksovým hrdinou? Stačí dát ruku v pěst a s rozevlátým pláštěm na atletické postavě vyřešíte všechny neduhy tohoto světa... A přemýšleli jste někdy nad tím, kdy se zrodili ti, jejichž nadpřirozené schopnosti, ctnost a odvaha denně porážely zlo světa? V době, kdy se hrozba něčeho zlého, nač běžné lidské chápání nestačí, začala měnit v realitu. Dva nejznámější komiksoví hrdinové, Superman a Batman, mají stejné datum narození: rok 1939. Ale sílící a Evropu sužující nacismus bychom ve zle, se kterým bojovali těžko identifikovali. To v Praze v té době proti německým okupantům bojoval hrdina, jehož legendární postava jakoby žila přímo mezi lidmi a svou komiksovou podobu získala až později. Byl to Pérák.
Je asi bezpředmětné hledat nějaká pojítka mezi Supermanem a Pérákem, ale jisté je, že forma komiksu se pro přiblížení období druhé světové války dětem přímo nabízí. A právě této výtvarné formy využil tým autorů nové výukové hry pro studenty, která vznikla při Filozofické a Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Hra přibližuje období po atentátu na Heydricha a navzdory černobílé grafice při ní hráči zjistí, že tato doba s dnes zřetelně vykreslenými padouchy a hrdiny se jejím tehdejším aktérům vlastně vůbec tak černobílá nejevila.
Novou komiksovou výukovou hru Československo 38-89: Atentát si můžete zahrát v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Autorem její grafiky je olomoucký výtvarník Ticho 762, jehož komiksy jsou součástí tamní interaktivní výstavy soudobého komiksu. Pokud ovšem dáváte přednost komiksovým klasikám, navštivte zdejší komiksovou čítárnu. Mezi téměř dvěma stovkami komiksů, z nichž část zapůjčila Městská knihovna ve Valašském Meziříčí, naleznete jak nedávno vydaná díla českých autorů (Lomová, Jaromír 99, Čech...), tak stěžejní komiksové klasiky (Sekora, Saudek, Němeček). A samozřejmě svůj prostor zde mají i tradiční komiksoví hrdinové, zmíněného Supermana a Batmana nevyjímaje.