Nejvýznamnější památkou Brumova-Bylnice je hrad rozkládající se nad městem. Pochází z první poloviny 13. Století. Původně to byla jednoduchá pevnost s dominantní věží u brány, hradním palácem a kaplí. Na jeho stavbě se podílela stavební huť, jež vystavěla cisterciácký klášter Velehrad. V dalších staletích vyrostla kolem hradního jádra palácová křídla.
V 16. století byla hradní věž snížena a všechna tři obytná křídla renesančně přestavěna, aby lépe vyhověla zvýšeným nárokům šlechty na bydlení a reprezentaci – Meziříčští z Lomnice tak zbudovali z hradu výstavné rodové sídlo. Vzhledem ke své poloze hrad neztrácel ani svoji obrannou funkci. Před věž u brány byla vysunuta polookrouhlá bašta. Před příkopem vzniklo předhradí, které zaštítily renesanční bašty.
Posledním zásadním zásahem do podoby hradu byla stavba obdélné budovy přepažující předhradí. Po uklidnění situace na moravsko-uherském pohraničí v 18. století sloužil hrad jako sídlo panských úředníků, a to až do jeho požáru v roce 1820. Následně byl hrad opuštěn a stala se z něj ruina. Díky archeologickému výzkumu Jiřího Kohoutka v letech 1977–1982 se zvýšilo povědomí veřejnosti o historii hradu a zahájila se cesta k jeho úpravám a otevření pro návštěvníky v roce 2000.