V důsledku celosvětové ekonomické krize byla roku 1932, po více než 60 letech trvání, ukončena ve Vsetíně výroba nábytku z ohýbaného dřeva. Jak vypadaly obě tehdejší továrny před definitivním zrušením, dokládají fotografie v unikátním historickém albu koncernu Thonet-Mundus.

Ve městě původně působili dva konkurenční výrobci nábytku z ohýbaného dřeva. Firma Gebrüder Thonet byla již zavedená, renomovaná a své podnikání přenesla z Vídně na Moravu. Naopak firma Jacob & Josef Kohn byla místní a navíc byla nováčkem v tomto výrobním odvětví. Obě byly rodinnými firmami a obě měly v samých počátcích svého nábytkářského podnikání na Vsetíně, tj. zkraje 70. let 19. století, své provozy v jednom areálu, a to v panském dvoře na pravém břehu Bečvy. Poté, co roku 1873 Kohnové přesunuli výrobu nábytku ke své sirkárně na levý břeh řeky, byly továrny situovány po obou březích toku, a to téměř naproti sobě. Obě výrobny byly postupně rozšiřovány a modernizovány a pro své dělníky dali majitelé v blízkosti továren zbudovat obytné domy – dělnické kolonie. Po fúzi obou firem se ve 20. letech 20. století výroba nábytku soustředila do bývalé Kohnovy továrny, pro niž se paradoxně vžilo pojmenování „Thonetka“. Výroba v ní byla definitivně ukončena 30. dubna 1932 a postupná demolice bývalého průmyslového areálu trvala až do roku 1969.

Vraťme se ale do doby, kdy se oba vsetínské závody staly součástí nadnárodního holdingu Thonet-Mundus, sdružujícího všechny významnější evropské výrobce ohýbaného nábytku. Tehdejší vzhled místních továren a přidružených provozů je doložen na snímcích v unikátním historickém albu koncernu Thonet-Mundus, datovaném do doby kolem roku 1930. Album má 92 stran a na každé z nich je vždy jen jeden snímek s popiskem v němčině. Dobové fotografie zachycují objekty tohoto koncernu rozeseté po Evropě (včetně jednoho v Africe), přičemž se jedná o 66 výrobních, provozních i bytových objektů v ČSR, Polsku, Rumunsku, Chorvatsku (Jugoslávii), Německu či Anglii, a dále o 26 obchodních kanceláří, prodejen a skladů v tuzemsku, Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Itálii, Anglii, Francii či ve francouzké kolonii, Alžírsku. Z lokalit na území dnešního Zlínského kraje, kde koncern Thonet-Mundus působil, jsou v albu zastoupeny: Bystřice pod Hostýnem (4), Halenkov (1), Holešov (4), Koryčany (5) a Vsetín (8).

Originál vzácného historického fotoalba se nachází ve firemním archivu akciové společnosti TON v Bystřici pod Hostýnem a jeho digitální kopie je uložena v Muzeu regionu Valašsko.