Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Toto přísloví platí beze zbytku pro dřevěný kostel sv. Mikuláše v Tiché u Frenštátu pod Radhoštěm. Ten byl ohněm nenávratně zničen po uhození blesku v roce 1964.

První písemná zmínka o této dřevěné stavbě, na níž údajně nebyl použit jediný hřebík, pouze dřevěné kolíky, pochází z roku 1510. Jeho výstavba zřejmě probíhala v několika fázích. Nejprve vzniklo malé dřevěné presbyterium (kněžiště), sloužící jako kaple. Následně byla přistavěna roubená téměř čtvercová loď a v roce 1662 pak mohutná k vrcholu se zužující věž, zakončená kvadratickou hlavou s dvoupatrovou cibulovou bání. Jedinou zděnou součástí byla sakristie přiléhající k presbytáři. Kolem jižní a východní části kostela byl obtočen otevřený ochoz, střechy byly kryty šindelem. Stavba měřila 24 metrů na délku a 8,2 metrů na šířku.

Po zničujícím požáru sice probíhaly snahy o znovupostavení dřevěného kostela, na jeho místě však nakonec vyrostla moderně pojatá zděná stavba.

Bývalý kostel dnes v obci připomíná jen zvonička v podobě věže vyhořelého svatostánku, která byla symbolicky postavena z jeho dochovaných zbytků (v roce 2009 však byla kvůli špatnému stavu nahrazena replikou).

Se střípky z původního kostela v Tiché se můžeme dodnes setkat i v dřevěném kostele sv. Anny v rožnovském skanzenu. V jeho ochozu se z tichavského kostela nalézají ohořelé kované dveře, v interiéru pak kamenná nádoba na svěcenou vodu a zpovědnice.

Připomínky zaniklého kostela v Tiché se nacházejí i ve sbírkách Muzea regionu Valašsko. Například jeho obraz od valašského impresionisty Bohumíra Jaroňka.