V pátek 11. října 2019 zemřel Alexej Archipovič Leonov. Ve věku 85 let podlehl dlouhé těžké nemoci.

Alexej Leonov je legendou sovětského vesmírného programu. Jako stíhací letec a instruktor výsadkových jednotek byl vybrán do původního „Gagarinova“ oddílu dvaceti sovětských kosmonautů společně s Jurijem Gagarinem, Germanem Titovem a dalšími.

Jako první člověk v historii vystoupil do otevřeného kosmického prostoru jen ve skafandru, a to při letu vesmírné lodi Voschod 2 dne 18. března 1965. Připoutaný lanem se vzdálil od lodi 5,35 metrů. Výstup do vesmíru trval 23 minut a 41 sekund. Při návratu do lodi v přechodové komoře zápasil Leonov s nafouklým skafandrem. Následně společně s velitelem Pavlem Beljajevem bojovali s netěsností poklopu a navíc při jejich návratu na Zemi se dostali do potíží kvůli poruše automatiky. Pomocí ručního řízení se jim podařilo přistát, avšak daleko od plánovaného místa. V divoké přírodě, ve vysokém sněhu, daleko od civilizace, museli kosmonauti přečkat dvě mrazivé noci.

Jeho největším snem bylo dostat se na Měsíc. Stal se také členem skupiny sovětských kosmonautů připravovaných k letu na Měsíc, ale tento program byl zrušen.

Další historický zápis v dobývání vesmíru byl společný kosmický experiment „Apollo Sojuz Test Project“, kdy se stal členem prvního společného letu sovětské a americké lodě. Obě lodě, Sojuz 19 a Apollo ASTP, se roku 1975 spojily na oběžné dráze pomocí speciálního zařízení. Jejich posádky se vzájemně navštívily a prováděly společné vědecké experimenty. V době studené války to bylo význačné „prolomení ledů“ mezi největšími mocnostmi, a to v neutrálním vesmírném prostoru. Tato společná mise oficiálně ukončila vesmírné závody a položila základy mezinárodní kosmické spolupráce. Pro obě velmoci se tak společný projekt stal politickým aktem míru.

Alexej Leonov byl milý a mimořádně upřímný člověk. Stal se také známý i jako malíř. Jeho obrazy měly často vesmírnou tématiku.