Dnes, 11. dubna, si připomínáme jeden z nejčernějších dnů v historii Valašského Meziříčí a Krásna nad Bečvou. Nikdo netušil, že se právě tento den neblaze zapíše do dějin města. Žádné varování nepřišlo, takže až když dopadly první bomby na železniční přejezd u Krhové a následně do Obory, začínali lidé pomalu chápat, co se vlastně děje. Kromě poškozené tratě v místech dnešního vlakového nádraží byly nejhůř zasaženy ulice Sokolská, Tyršova, Husova a zejména severní konec Palackého ulice. I když mezi shozením první a poslední bomby uplynulo sotva pár minut, škody na životech a majetku byly značné.

Tak nenadálé, ojedinělé a zdánlivě náhodné bombardování bylo dlouhé roky zahalené rouškem tajemství. Kdo a hlavně proč zaútočil na tato města? Důvodů se nabízí hned více: šlo o zničení důležitého železničního uzlu, a nebo byly cílem německé benzinové cisterny, které byly ukryty v krásenské aleji? A byly to skutečně cisterny, nebo obrněná kolona složená z tanků? A proč bylo tedy nejvíc poškozené okolí dnešního parku Botanika?

Dlouho byla neznámá i příslušnost bombardovacího svazu. I tady se vzpomínky památníků liší, ve hře byli Američané, Sověti, nebo dokonce Němci, ale poslední výzkumy ukazují na Královské rumunské letectvo, kterého bombardéry Junkers Ju-88 a Savoia-Marchetti SM.79 v doprovodu stíhaček IAR 81-c startovaly v osudný den z letišť v slovenském Lučenci a okolí. Pravděpodobně právě mix německých, italských a rumunských letadel s německými bombami a rumunským výsostním znakem – kruhovým rondelem připomínajícím znaky západních spojenců spolu s poválečnou ideologií způsobil zmatení dějin.

Tuto tragickou a tajemnou událost si připomeneme formou komentované procházky naším dvojměstím, která začne dnes (11. 4.) v 17 hodin v zámku Kinských. Akci zahájíme úvodním slovem ve výstavě Ocelová křídla nad Valašskem a následně se vydáme po stopách bombardovacího svazu, jak je ve svém deníku popsal jeden z pamětníků.