S blížícím se adventem se regály obchodů pomalu plní adventními věnci, které se v poslední době staly nejobvyklejším symbolem tohoto předvánočního období.

Kde se ale adventní věnce vzaly? Nejstarší zmínky o nich pocházejí z 1. poloviny 19. století z protestantských oblastí Německa. Vůbec první adventní věnec zřejmě vyrobil luteránský teolog a vychovatel v sirotčinci v Hamburku J. H. Wichern v roce 1839. Tento věnec měl údajně podobu dřevěného kola od vozu, ozdobeného malými červenými svíčkami (představujícími všední dny adventu) a čtyřmi velkými bílými svícemi (symbolizujícími adventní neděle), a byl zavěšen ze stropu. Motivací k jeho zhotovení byli chovanci sirotčince, kteří se neustále ptali, kdy už budou Vánoce. Proto jim jejich vychovatel zhotovil tuto pomůcku, která měla dětem sloužit v odpočítávání jednotlivých adventních dní zbývajících do Vánoc.

Z Hamburku se zvyk výroby adventních věnců šířil dál – nejprve do okolních protestantských zemí, v průběhu 20. století zdomácněl i v katolických oblastech a dostal se až do zámoří.

Věnce se svíčkami, jejichž počet se dle počtu adventních nedělí postupně ustálil na čtyřech, se původně zavěšovaly na stuhách ze stropu místnosti, postupně se začaly klást na stoly a v současnosti se jako dekorace bez svíček zavěšují též na dveře či zdi obydlí.

Nejstarší věnce se zřejmě vyřezávaly ze dřeva a barvily na zeleno, později se začaly zhotovovat z čerstvého chvojí.  Věnce však lze vyrobit z těch nejroztodivnějších materiálů. Můžete se o tom přesvědčit na připravované výstavě Adventní věnce, která bude na vsetínském zámku přístupná od 5. 12. 2017 do 7. 1. 2018. K vidění tu bude více než stovka věnců vyrobených nejen z chvojí, ale též např. z perníku, marcipánu, kávy, šišek, mušliček, kůže, kukuřičného šustí, makovic či třeba drátěnek nebo žaluzií.

Na vernisáži výstavy, která proběhne za hudebního doprovodu CM Malý Vsacánek o první adventní neděli 3. 12. ve 14 hodin, si budete moci živé adventní věnce i nakoupit.