Obživa na Valašsku nebyl v minulosti jednoduchou záležitostí. Vzhledem k reliéfu krajiny zde nebylo mnoho prostoru pro zemědělství a půda se navíc nevyznačovala velkou úrodností. S nárůstem počtu obyvatel regionu během 19. století, bylo pro lidi stále obtížnější uživit se v rodných vesnicích, spousta z nich proto migrovala za prací do jiných regionů habsburské monarchie. Proto ve druhé polovině 19. století začala řešit část místních obyvatel svoji tíživou životní situaci emigrací do Ameriky.  Přispěla k tomu i neúroda, která zasáhla oblast ve 40. letech 19. století a ji následovaný hladomor.

První vlna vystěhovalectví proběhla v letech 1853-55 a podnítil ji evangelický učitel Josef Mašík. Na jeho popud opustilo svá rodiště na 350 převážně evangelíků ze Vsetínska, Rožnovska a Valašskomeziříčska, jejich cílovou destinací v Americe byl stát Texas. Další vlny vystěhovalectví přišly po skončení občanské války ve Spojených státech, nejsilnější byly v letech 1872-73 a 1880-1881. Lidé odcházeli hlavně z Ústí, Janové, Hovězí, Halenkova, Nového Hrozenkova, Jablůnky, Ratiboře, Hošťálkové a Růžďky, jejich počtu už dosahovaly několika tisíc. Lidé z první vlny emigrantů totiž udržovali korespondenci se svou vlastí a své sousedy či příbuzné k přestěhování vybízeli, i v dobovém tisku se objevovaly inzeráty vyzývající k emigraci, v zemi také působili agenti přepravních společností, kteří lidi k vystěhování přesvědčovali.  Cílem emigrantů byl opět hlavně Texas a to okresy Austin, La Fayette, Lavaca a Washington. Dlouhou cestu absolvovali často celé rodiny se svým skromným vybavením. Pěšky putovali na nejbližší nádraží a z nich se po železnici dopravovali do přístavů Brémy či Hamburk, odkud vyplouvaly lodě do jejich nového domova. Cesta trvala několik týdnů a většinou končila v přístavu Galveston, odkud lidé putovali na vozech do vnitrozemí. V Texasu na ně čekaly rozsáhlé lány volné půdy, kterou ovšem museli zkultivovat. Na svých hospodářstvích pěstovali kukuřici a bavlnu a chovali dobytek. Po těžkých začátcích se většina usedlíků s novou zemí sžila, ale na svou starou vlast nezapomněli a snažili se udržovat český jazyk a zvyky.