Velikonoce sice začínají až za tři týdny, většina krasličářek však má napilno už několik měsíců. Jednou z nich je i Božena Pařenicová z Dolní Bečvy, která se zdobení kraslic věnuje už 40 let.

K této životní zálibě se dostala díky lásce k folkloru na programech v rožnovském skanzenu, jejichž součástí byly také ukázky tradiční lidové výroby. Jednou z nich bylo i zhotovování velikonočních vajíček, která jí doslova učarovala.

Se zdobením začala jako samouk, z rodiny techniku výroby tradičních kraslic neznala. Rady zprvu sbírala u zkušených krasličářek z Rožnovska a pro inspiraci navštívila i bohaté sbírky rožnovského muzea.

Pro její tvorbu jsou nejcharakterističtější tradiční rožnovské kraslice – černě obarvená vajíčka s bílými vyškrabovanými krajkovými a rostlinnými vzory. Vedle techniky gravírování (škrábání) se věnuje i reliéfnímu zdobení voskem a novějšímu děrování. V poslední době dokonce vytváří zcela originální kraslice kombinující škrábání vzoru s děrováním.

Motivy, které čerpá z valašských výšivek a krajek, především ale z vlastní fantazie, vyrývá do tuší obarvených skořápek vyfouklých vajíček často z hlavy, bez použití předlohy.

Kromě vajíček slepičích zdobí také vejce kachní, husí a dokonce i pštrosí. Výzdoba slepičího vajíčka zabere podle náročnosti vzoru 1 až 3 hodiny, pštrosího vejce pak až 2 dny.

Kraslice Boženy Pařenicové jsou součástí soukromých i muzejních sbírek nejen u nás, ale i v zahraničí – v celé Evropě, v Americe, Austrálii či v Japonsku.

Za své umění byla oceněna titulem Mistr lidové umělecké tvorby, kterou uděluje Asociace malířů a malířek kraslic.

Pestrou tvorbu Boženy Pařenicové můžete až do 6. 5. obdivovat na nově otevřené výstavě Kraslice a dřevořezba manželů Pařenicových na vsetínském zámku. A jak už sám název napovídá, budou tu k vidění i dřevořezby manžela Miloslava Pařenici, který z lipového dřeva vytváří reliéfy a plastiky s různorodými náměty. Autorku při zdobení kraslic pak můžete pozorovat na akci Velikonoce na zámku 18. 3. 2018 od 14 do 17 hodin.