Některá velká díla vznikají jako původně malé věci. Podobně tomu bylo i u dnes šestimetrového řezbovaného betlému Aloise Zádrapy (nar. 1939) z Lidečka.

Na počátku byl velký sen o malém řezbovaném betlému. Ten se Alois Zádrapa, profesně stavař bez předchozích řezbářských zkušeností, rozhodl zrealizovat po odchodu do penze. Impulzem se mu stalo studium dějin umění na univerzitě třetího věku.

První vyřezávané figurky se začaly rodit v roce 2006. Práce se dřevem však nakonec tohoto řezbáře-samouka pohltila natolik, že k nim postupně přibývaly další postavičky a zvířata i celé nové výjevy. V současnosti betlém čítá více než 300 figurek. A není aktuální pouze v období Vánoc. Kromě ústřední betlémské scény totiž vyobrazuje i výjevy ze života na starém Valašsku. Můžeme zde spatřit Valachy při práci na poli, na pastvě či v lese, při pečení chleba, výrobě povidel nebo stloukání másla. Z tradičních druhů lidové výroby je tu prezentováno např. předení lnu na kolovratu, pletení košíků či slaměných ošatek, z řemesel zase kolářství, bednářství nebo třeba kovářství. Nechybí ale ani zobrazení veselých chvil, jako např. tancování při muzice nebo třeba posezení v hospodě či pálení slivovice.

Veřejnosti byl betlém poprvé představen v roce 2010, od té doby putuje po různých výstavách. Doposud ho mohli obdivovat nejen v autorově rodišti v Lidečku, ale i na Hovězí, v Lešné u Valašského Meziříčí či ve Valašských Kloboukách. V roce 2013 byl dokonce prezentován na mezinárodní výstavě betlémů v Jindřichově Hradci.