Zelenáčci patří mezi motýlí krasavce, kterých si ale málokdy v přírodě všimnete. Člověk, který se chce potěšit ze společného setkání, musí být pozorný a pečlivě je hledat. Nejčastěji je potkáte odpočívat či sát nektar na různých rostlinách, například na chrpách či chrastavcích.

Narozdíl od svých nejbližších příbuzných, červenočerných vřetenušek, nejsou tak atraktivně a nápadně zbarvení. Přesto se řadí mezi klenoty naší přírody. Všechny naše druhy zelenáčků, jak již jejich název napovídá, mají krásně zelenkavá přední křídla. Samečci se pomalým třepotavým letem vznášejí v podvečer nad loukami, kde hledají méně nápadné samičky.

Ty mají rozpětí křídel jen něco kolem centimetru, samečci jsou o malinko větší. V naší republice žije sedm druhů, které však na louce od sebe navzájem nepoznají ani odborníci. Tak jsou si tito drobní motýlci sobě podobní a pro pozorovatele tajemní! 

Kromě všude běžného zelenáčka šťovíkového žije na Valašsku nejsilnější česká populace zelenáčka velkého. Tento vzácný zelenáček žije na pastvinách a pomalu zarůstajících stráních. Díky oteplování se k nám na Valašsko nedávno z jihu vrátil i zelenáček koulenkový, který vyžaduje obdobná místa k životu. Můžeme být hrdí, že se těmto jinde mizejícím motýlům na Valašsku stále daří a jsou nedílnou ozdobou valašských luk a pastvin.